GAZETE SOKAK – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde hayatına son veren Zülküf Gezen’in cenazesi İstanbul’da “Şehit Namirin” sloganıyla karşılandı. Cenaze yarın saat 09.50 uçağıyla Diyarbakır’a uğurlanacak.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek için kendisini asarak yaşamına son veren Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevindeki Zülküf Gezen’i arkadaşları sabaha doğru saat 03.00 civarında fark etti. Cezaevi idaresine haber verilmesi üzerine Gezen’in cenazesi Namık Kemal Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Haberi alan Gezen ailesi, Tekirdağ’a giderek cenazeyi aldı. Cenaze Atatürk Havalimanı morguna kaldırıldı. HDP’li vekiller ve Gezen’in yeğeni ile çok sayıda kişinin Atatürk Havalimanı’nda bekleyişi sürüyor.

Zülküf Gezen’in cenazesi sabah 09.50 uçağıyla Diyarbakır’a gönderilecek. Cenazeye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de eşlik edecek.

KOÇYİĞİT: BÜTÜN HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN

Haberi duyulması üzerine HDP Tekirdağ ve İstanbul İl ve ilçe örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Atatürk Havalimanı’na geldi. Burada sık sık “Şehit namirin” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atan kitle, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde havalimanı kargo bölümünde kısa bir açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan HDK Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Hukuksuzluğun son bulması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevi direnişçilerinden Gezen’in bu sabah yaşamını yitirdiğini öğrendik. Aile cenazeyi aldıktan sonra buraya getirdi. Otopsi raporu kendilerine verilmemiş. Kendisinin bu sürece, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine bir cevap olmadığı için bu süreci protesto etmek amacıyla yaşamına son verdiği bilgisini aldık. Biz daha önce de birçok defa bu sürecin herkes için olumsuzluklarla sonuçlanmaması gerektiğini ifade etmiştik. Hükümetin bir an önce adım atması gerektiğini ve olası can kayıplarının olmaması için defaatle ifade etmiştik. Bütün bu çağrılara kulak tıkandı. Bugün itibariyle de bu eylem ilk şahadetti ve can kaybıyla sonuçlanmıştır. Bu anlamda bütün halkımızın başı sağ olsun. Cenazemizi yarın saat 09.50 uçağıyla Amed’e uğurlayacağız. İnanıyorum ki Amed halkımız gereken şekilde evladına sahip çıkacaktır. En görkemli şekilde son yolculuğuna uğurlayacaktır” dedi.

Zülküf Gezen’in kuzeni Mehmet Gezen ise, “Zülküf hayat dolu birisiydi. Koşullar onu böyle bir hale getirmiş ki böyle bir eylem yaptı. Arkadaşları sağ olsun. Kalanlar sağ olsun” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...