GAZETE SOKAK – Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı olan Zarok TV’de yayımlanan iki Kürtçe şarkıda geçen “Kürdistan” ifadesi ile “terör örgütünün amacına hizmet edildiği” gerekçesiyle kanala ceza kesti.

Diyarbakır’dan yayın yapan Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’ye RTÜK tarafından ceza kesildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile “ilişkilendirilen” RTÜK, bu karardan hem önce hem de sonra Zarok TV’ye ceza kesti.

Televizyon kanalında 17 Mart tarihinde yayımlanan bir programda, bir çocuk tarafından “Gulamın Cızîra Botane” türküsü seslendirildi. RTÜK uzmanlarınca, kanalın cezalandırılması talebi ile hazırlanan raporda, Kürtçe türkünün sözleri, “Kürdistan; doğunun dirilişi, Nusaybin’in dirilişi” ifadesi ile Türkçeye çevrildi.

Kanalda 20 Mart’ta yayımlanan bir başka programda ise, yine bir çocuk Kürtçe “Kurdistan pir şêrîne” türküsünü söyledi. Rapora göre, türküde “Kürdistan çok tatlıdır. Kürtlerin vatanısın; Kandil ve çırasın, dünyada sesimizsin” ifadesini kullanıldı.

Hazırlanan bu raporlar sonucunda RTÜK, iki programa da ceza kesti.

‘KÜRDİSTAN’A ATIF’

RTÜK gerekçe olarak ise şunları öne sürdü: “Terör örgütleri kendi ideolojik yapılarını güçlendirebilmek amacıyla çeşitli araçlara başvurmaktadır. Bunu yaparken de silahlı ya da silahsız yöntemler benimsemekte, televizyon yayınları bu hususta en etkin propaganda aracına dönüşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından varlığı kabul edilmeyen ve Kürdistan olarak adlandırdıkları coğrafi bölgeye atıf yapılarak, övgüyle bahsedildiği görülmüştür. İçeriği itibarıyla terör örgütünün amacına hizmet edecek şekilde hazırlanan program, savunmasız çocukları da bu amaca alet ederek terörü teşvik etmekte ve propagandasını yapmaktadır.”

Kanala, yayınlara ilişkin “terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” ilkesini ihlal gerekçesiyle, reklam gelirlerinin yüzde 2’si ile yüzde 5’i arasında para cezası ve 5 kez program durdurma cezası kesildi.(MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...