GAZETE SOKAK – Doğalgazın ardından kömür ve oduna gelen zamlar nedeniyle Iğdır’da ekonomik durumu iyi olmayan yurttaşlar yeniden tezek yakmaya başladı. Römorkunu 200 ila 300 TL arasında satanlar ise ilgiden oldukça memnun.
Havaların iyice soğumaya başlaması ile birlikte ısınmak önemli bir problem halini aldı. Doğalgaza gelen zamların ardından, kömür ve odun fiyatlarının da cep yakar durumda olması, yurttaşları farklı arayışlara itti. Kış şartlarının çetin geçtiği Iğdır’da, tonu 2 bin TL’ye yükselen kömür alınamaz hale gelince ekonomik durumu iyi olmayan yurttaşlar ısınmak için çareyi tezekte buldu. Bu nedenle kentteki Tezek Pazarı’ndaki kalabalık her geçen gün biraz daha artıyor.
Bu ilgiden memnun olan Pazar esnafı, satışlarının geçmiş yıllara göre bu yıl oldukça arttığını ifade etti.
Bunlardan biri olan Murat Çaçan, yoksul kent sakinlerinin kömürden daha ucuz olması nedeniyle tezek yakarak kışlık yakacak ihtiyacını karşıladığını belirtti.
‘Kerme’ adını verdikleri tezeğin bir tona karşılık gelen römorkunu 200-250 TL arasında sattıklarını söyleyen Çaçan, Halfeli ve Hoşhaber gibi beldelerde hayvancılık yapan köylülerden satın aldıkları tezekleri getirip pazarda sattıklarını kaydetti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...