GAZETE SOKAK – İşsizlik oranının en yüksek olduğu kentlerden bir olan Şırnak’ta kömür fiyatlarına yüzde 80, torbalarına ise yüzde 100 zam geldi. Odunun tonu ise 450 TL’den 550 TL’ye çıktı.

Ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan kaynaklı sürekli zamlanan yakıt, nakliye ve ambalaj fiyatları, kış aylarında yakacak olarak kullanılan kömür ve odun fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu. Söz konusu fiyat artışının kendisini en çok hissettirdiği kentlerin başında da, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 26.9’luk oranla işsizliğin en yüksek olduğu kentlerden birisi olan Şırnak geliyor.

KÖMÜRE YÜZDE 80, TORBASINA YÜZDE 100 ZAM

Kentte, geçtiğimiz yıl 8 işçinin hayatını kaybettiği göçükten sonra bazı kömür ocaklarının kapatılmasıyla birlikte fiyatında kısmı bir artış yaşanan ve 250 ile 350 TL’den alıcı bulan kömürün ton fiyatı bu yıl 450 ile 550 TL’ye kadar çıktı. Ayrıca, kömür ambalajında kullanılan torbalarda da ciddi bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl 400 kuruş civarında alınan kömür torba fiyatları bu yıl yüzde 100’lük bir artış göstererek, 900 kuruşa çıktı.

Devlet tarafından alınan yüksek vergilerin de, çok sayıda kömür ocağının bulunduğu kentteki kömür fiyatlarının bu denli yükselmesine neden olduğu belirtildi.

5 YILIN ARDINDAN ZAMLANDI

Genelde Federe Kürdistan Bölgesi ve Hakkari tarafından kente getirilen odun da yüksek zamlardan nasibini aldı. Son 5 yıldır fiyatında ciddi bir artış yaşanmayan odunun fiyatı ise, 450 TL’den 550 TL’ye çıktı. Odun fiyatının, taşındığı merkezin mesafesinin uzamasıyla birlikte bazı yerlerde daha pahalıya satıldığı öğrenildi. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...