Salgın sürecinin yönetememe krizi ile birlikte içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade eden Eğitim-Sen, yüz yüze eğitim için gerekli şartların sağlanması gerektiğini belirterek taleplerini sıraladı.

GAZETE SOKAK – Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İstanbul Şubeleri, “Yüz yüze eğitim için herkese aşı, düzenli test” talebiyle Fatih’te bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yüz yüze eğitim için herkese aşı, düzenli test” pankartının açıldığı açıklamada, “Öğretmen kutsal değildir onlara da virüs bulaşır”, “AKP pandemiyi lebaleb sanıyor” dövizleri taşındı.

‘EMEKÇİLER ÖLÜME TERK EDİLDİ’

Basın açıklamasını yapan İstanbul 2 No’lu Eğitim-Sen Şube Başkanı Çayan Çalık, Koronavirüs (Kovid-19) salgını için alınması gereken önlemlerin alınmadığına dikkati çekerek, emekçilerin salgın pençesinde yaşamaya mecbur bırakıldığını belirtti. Önlemlerin eğitim alanında da alınmadığını belirten Çalık, beraberinde doğan eşitsizliklere işaret etti. Çalık, yüz yüze eğitim için alınması gereken tedbirleri ısrarla duyurmalarına rağmen iktidarın buna kayıtsız kaldığını söyleyerek, “İlk olarak 15 Şubat’ta köy okullarında, daha sonra 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açmıştır. Bu süre zarfında 17 eğitim emekçisi arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Artan vaka sayılarına, yaşanan ölümlere rağmen alınmayan önlemlere artık yeter, diyoruz. İktidar, salgın yönetiminde geniş emekçi kesimleri ölüme terk etmek dışında bir seçenek sunmamıştır” dedi.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM ŞARTLARI SAĞLANSIN’

Uzaktan eğitimde yaşanan eşitsizliklerin derinleştirdiğini ifade eden Çalık, yüz yüze eğitimin şartlarının oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Çalık, böylesi zorlu bir süreçte eğitim politikalarının anti-demokratik bir şekilde işlediğine işaret ederek, sürecin içinden çıkılmaz bir hal aldığını vurguladı. Aşı ve diğer tüm tedbirlerin acilen alınması gerektiğini dile getiren Çalık, “Bu dönemde ülkede en küçük demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne sürekli engel çıkaran siyasal iktidar, pandemiyi kendileri için ayrıcalıklı hale getirirken, önlemler hiçe sayılmış, kendileri dışındaki tüm kesimlere baskı aracı olarak kullanmayı adeta görev saymıştır. Pandeminin geniş toplum kesimlerinin hak arama mücadelesine engel oluşturma çabalarına teslim olmayacağımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullandı.

TALEPLER SIRALANDI

Çalık son olarak yüz yüze eğitim için taleplerini şu şekilde sıraladı:

“* Salgının geldiği boyut yönetilemez haldedir. Salgının kontrol altına almak için sosyal destekli kapanma, kademeli açılma ve tam bir izolasyon hayata geçirilmelidir.

  • Salgın kontrol altına alındıktan sonra okulların yüz yüze eğitime hazır hale getirilmesi için derslik sayısı arttırılmalı ve eğitime ulaşım imkanları sunulmalıdır.
  • Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan öğretmen, temizlik ve sağlık personelleri kadrolu olarak atamaları yapılmalıdır.
  • Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.
  • Sağlıklı bir eğitim süreci için pandeminin seyrine göre okullar ilk açılan yerler olmalı en son kapatılması gereken yerler olarak planlanmalıdır.
  • Yüz yüze eğitim için eğitim emekçileri hızlıca iki doz aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalıdır.
  • Eğitim hizmetlerinin tam olarak sürdürülebilir olması için, bileşenler karar süreçlerine dahil edilmeli, sendika ve meslek odaları temsilcilerin olması sağlanmalıdır. Şeffaf bir süreç işletilmelidir.”

ŞIRNAK

Eğitim-Sen Şırnak Şubesi “Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın, tüm tedbirler alınsın” talebiyle binalarında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Nizam Kaplan tarafından okundu.

Kaplan,” Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. Bu güven duygusu onların eğitim ortamlarındaki psikolojik ve duygusal yeterlilikleri için önemlidir” dedi.

‘MİLLİYETÇİ ZİHNİYETİN DIŞA VURUMUDUR’

5 Nisan 2021 tarihinde Nusaybin’de bir öğretmen tarafından Kürtçeye dönük ırkçı yaklaşıma dikkat çeken Kaplan, “Yıllardır sürdürülen inkar, asimilasyoncu politikalar ve ırkçı söylemler ne yazık ki bir eğitimcide de kendini tezahür etmiştir. Bu tahammülsüzlüğün sadece bu eğitimci ile sınırlı olmadığını milliyetçi, ırkçı politikaların toplumu nasıl etkilediğini ve zihinsel olarak da zehirlediğini bize göstermektedir.Biz bunu yaratılan ilkel ve milliyetçi zihniyetin kişide dışavurumu olarak değerlendiriyoruz. Toplum üzerindeki baskılara ve kutuplaştırıcı tutumlara karşı her daim mücadele edeceğimizi, bilimsel, laik, parasız eğitimden ve anadilinde eğitimden yana olan mücadelemizi daha da yükselteceğimizin bilinmesini istiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

İZMİR

Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, okullarda yüz yüze eğitimin ertelenmesi ve öğretmelerin aşılanması için Kemeraltı girişinde açıklama yaptı. Açıklamada “Risk altındayız, aşı istiyoruz” ve “Öncelik aşı” dövizleri taşındı.

Öğretmelerin katıldığı eylemde açıklamayı KESK İzmir Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş Yaptı. 2 Mart’ta okullarda başlayan yüz yüze eğitimle birlikte vaka sayısı ve ölümlerin arttığını belirten Karakaş, bu durumun ne MEB’in ne de iktidarın umurunda olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR

Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, Eğitim Sen Genel Merkez Başkanı Necla Kurul’un katılımıyla Diyarbakır İl Mili Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada gereken tedbirlerin alınmamasından dolayı vakaların yükseldiğine dikkat çeken eğitim emekçileri, vaka artışının önüne geçilmesi için taleplerini sıraladı.

Açıklamayı Diyarbakır Eğitim Sen 2’nolu Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezer okurken açıklamadan önce Necla Kurul değerlendirmelerde bulundu.

‘ER YA DA GEÇ SÜREÇ BİTER DEVRAN DÖNER’

Kurul, toplumun salgınla yaşanan krizleri daha somut bir şekilde gördüğünü belirtti. Kurul, konuşmasını kamu emekçilerinin yeni dönemde yaşadıkları sorunları dile getirerek “Karşılaştığımız haksız hukuksuz uygulamalarda yetmedi şimdi güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasıyla yeni bir mekanizma daha üretildi. Güvenlik soruşturması adı altında bir tür iltisak; yani kimlerle görüşüyorsun hangi kurumlarla etkileşiyorsun eğer iktidardan değilsen yandaş değilsen her an iltisak sorunuyla karşı karşıya kaldığını ve bu yöntemlerle siyasi iktidarın devleti bir parti devlet konumuna getirdiğini görüyoruz. Ama bunu biliyoruz iktidarlar sonsuz uzayıp gidemezler er ya da geç süreç biter devran döner.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...