GAZETE SOKAK – YSK’nin İBB seçimlerini tekrarlamasına Twitter üzerinden tepkiler yağdı. HDP’li Ahmet Şık kararı darbe olarak yorumladı. Cem Yılmaz ise, “Akıl almaz ama gerçek” diyerek tepki gösterdi.

AKP’nin, İstanbul geneli ve Büyükçekmece ilçesi; MHP’nin de İstanbul geneli ve Maltepe için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı olağanüstü itirazlar karar bağlandığını AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in twitter üzerinden açıklamasının ardından tepki yağdı. Tepki gösteren isimler arasında sanatçı, aydın ve siyasetçiler oldu.

‘TÜRKİYE’DE YİNE DARBE OLDU’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Ahmet Şık, alınan kararı eleştirerek,”6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu” diye değerlendirdi.

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ: AKP, BASKI KURDU

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ise, “Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı geliyor. AKP, YSK üzerinde İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için baskı kurdu. Bu, Türkiye’de iktidarın demokratik geçişinin seçimler yoluyla olmasına duyulan güveni sona erdiriyor” dedi.

‘ACI BİR GERÇEK’

Cem Yılmaz iptal kararı için, “Seçimleriniz iptal edilmiştir. Peki! Biraz daha izahat istiyor ama yok.Çok üzücü bir durum. Bunu memleketimiz hak etmiyor. Bir daha oy kullanmak çok büyük bir zahmet olmayacak, gidip vazifemizi yapacağız. Akıl almaz ama gerçek. Acı bir gerçek” ifadelerini kullandı.

‘HAK YERİNİ BULACAK’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İstanbul’da hak yerini bulacak” diye belirtti.

‘İSTANBUL İRADESİ YSK TARAFINDAN DARBELENMİŞ’

“YSK ne diyecek sorusunun beklenen yanıtını almış olduk” sözlerini paylaşan sanatçı Ferhat Tunç ise, “Beklendiği gibi İstanbul seçimleri iptal edildi ve yenilenmesi kararı alınmış. İstanbul halkının meşru iradesi, bu kez YSK tarafından resmen darbelenmiş görünüyor” dedi.

‘YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZ’

Rock sanatçısı Hayko Bağdat ise, şu sözlerle tepkisini gösterdi: “Yenilen pehlivan güreşe doymaz. Doyamaz. Çünkü böyle bir şey olamaz. Adil bir müsabaka olsa yenilen pehlivan yine yenilir. Hep yenilir. Yenilen, yenmek için göze kum da atar, çelme de takar. Kara bir leke daha yazılır hanemize. Yeni bir süreç daha girer bayat, hayat sahnemize”

Twitter’da Ekrem İmamoğlu’na destek verenler #herşeyçokgüzelolacak” hashtagiyle mesajlarını paylaşmaya devam ediyor. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...