GAZETE SOKAK – HDP’den Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı seçilen KHK’li Zeyyat Ceylan, YSK’nin KHK’li adaylara mazbata verilmemesi yönündeki kararı için “Senaryo hazırlanmıştır. Belediyelerimiz bu şekilde gasp edilerek, AKP’ye veriliyor. Halkımızın iradesine kayyum atanmıştır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimlere girmelerinde yasal engel görmeyip, adaylıklarını kabul ettiği KHK’li isimlere mazbata verilmemesi yönündeki skandal kararına ilk tepki, HDP’nin Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı seçilen KHK’li Zeyyat Ceylan’dan geldi.

HDP’li Ceylan, YSK’nin aldığı karar için “Kararın hukukla, adaletle, vicdanla alakası yok. Verilen karar siyasidir. Bunun birinci müsebbibi YSK’dir. İkincisi müsebbibi ise AKP’dir” dedi.

‘BAŞVURU SÜRECİNDE YSK YAPMASI GEREKENİ YAPMADI’

Adaylık başvurusu için 19 Şubat’ta YSK’ye dilekçe verdiklerini ve 13 günlük süre zarfında gerekli araştırmaların yapıldığını hatırlatan Ceylan, şunları söyledi: “YSK ya da İl, İlçe seçim kurulları KHK’li olduğumuz için seçimlere girmemizi engelleyebilirdi. Batman’da (Sabri Özdemir) olduğu gibi adaylığımız veto edilebilirdi. Batman’da olduğu gibi partimiz başka bir aday gösterebilirdi. Ancak bu yapılmadı. 13 günlük bir süre vardı. Bu sürede araştırma yapabilirdi. Uyarıda bulunabilinirdi. YSK yapması gereken işi o zaman yapmadı.”

‘HALKIMIZIN İRADESİ GASP EDİLMİŞTİR’

Ceylan, alınan karar ile halk iradesinin gasp edildiğini de vurguladı. Ceylan, “Senaryo hazırlanmıştır. Belediyelerimiz bu şekilde gasp edilerek, AKP’ye veriliyor. Bunun adı hukuksuzluktur. Siyasi bir karar olduğu gibi aynı zamanda irade gaspıdır. Kayyum olarak değerlendiriyoruz. Halkımızın iradesi gasp edilmiştir. Halkımızın iradesine kayyum atanmıştır” diye konuştu.

Bağlar ilçesinde yüzde 70,34 oy oranı ile seçimleri kazanan HDP’li Ceylan için AKP’li aday tarafından adaylığın düşürülmesi için YSK’ya başvuruda bulunulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimleri kazanan ancak Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen adaylarla ilgili kararını açıkladı. Yerel seçimler yarışını kazanan KHK’li adayların yerine en yüksek oy alan ikinci partinin adayına mazbata verilecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...