Dün yapılan açıklamalar, YPG’nin Menbic’den çekileceği yönündeydi. Bugün gelen yeni açıklamayla durum kesinleşti.

Menbic Askeri Meclisi, kendi şehirlerinin güvenliklerini alabilecek durumda olduklarını, bundan dolayı da YPG’nin son danışma biriminin de geri çekildiğini açıkladı.

Menbic Askeri Meclisi, bugün, kentteki Halk Savunma Birlikleri (YPG) varlığı konusunda bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 1 Haziran 2016’da kentin ve sivillerin DAİŞ örgütünden kurtarılması için YPG ve Uluslararası Koalisyon’dan destek talebinde bulundukları belirtilerek, şöyle denildi:

Türkiye’de İncirlik üssünde toplantı

“Bu temelde Türkiye’de İncirlik üssünde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. ABD ve Türkiyeli yetkililer, Menbic Askeri Meclisi eski komutanı şehir Ednan Ebu Emced’in de yer aldığı Menbic Askeri Meclisi’nden bir heyet toplantıya katılmıştır.

Toplantıda Menbic savaşı tartışılmış ve Türkiye’nin de katılımıyla mutabakat sağlanmıştır. Ardından askeri hamle başlatılmış ve 2 aydan uzun bir süre devam etmiştir. Sonuç olarak Menbic Askeri Meclisi ve YPG, Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle, 15 Ağustos 2016’da kenti özgürleştirmiştir. Güvenliğin sağlanmasının ardından binlerce Minbicli kente geri dönmüştür.”

YPG’den resmi açıklama

16 Kasım 2016’da Menbic Askeri Meclisi olarak kentin güvenlik yönetimini devraldıkları ifade edilen açıklamada, “YPG de bu süreçte resmi bir açıklama ile kentten çekildiğini deklere etmiştir. Bu durum askeri bir tören ile gerçekleşmiştir” denildi.

YPG’den bir grup eğitim çalışmaları için Menbic’de

Talepleri üzerine, YPG’den bir grubun eğitim çalışmaları için Menbic’de kaldığı belirtilen açıklamada, daha sonra şu satırlara yer verildi:

“Bugün 2 yılın ardından meclisimiz eğitim ve savunma görevlerini kendisi yerine getirebilecek duruma gelmiştir. Bunun üzerine YPG’nin danışman grubunun Menbic’den çekilmesi üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

Tarafların açıklamaları

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pazartesi günü Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla görüşmesinin ardından, iki ülke arasında Menbic konusunda bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

YPG Genel Komutanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Menbic’de sadece askeri danışmanlarının bulunduğu duyurulmuştu.

Menbic’in konumu

Menbic kenti, Türkiye’ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor.

Kürtler’le Araplar’ın yaşadığı Menbic’de iç savaş öncesi yapılan nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor.

Menbic  halkının çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor.

Kent, 2012 yılında ÖSO’nun denetimine geçti. Daha sonra 2014 yılında DAİŞ, kentin kontrolünü ele geçirdi.

Ağustos 2016’da ise yaklaşık iki ay süren bir kuşatmanın ardından Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı Menbic Askeri Konseyi, ABD’nin de desteğiyle kenti DAİŞ’ten geri aldı. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...