Yanlış politikalar sonucunda Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar, her geçen gün dar gelirli emekçi yurttaşları içinden çıkılmaz bir yaşama sürüklüyor.

Ekonominin dibe vurması bariz bir şekilde gözlemlenirken yurttaşlar ve yeni ev kurmak isteyenler ikinci el ev eşyası satan spotçuları tercih etmek zorunda kalıyor.

Batman’da uzun zamandan beri ikinci el ev eşyası satıcılığını (Spotçuluk) yaptığını belirten Ferit İnal, ekonominin ciddi anlamda sarsıldığını, bu bağlamda yoksul halkın can çekişecek derecede sıkıntı yaşadığını aktararak, bu sorunun çözülmemesi halinde yeni toplumsal travmaların yaşanacağını ifade etti.

İnal, “Çok belirgin bir ekonomik kriz var, herkes bunun farkında ama sessizliğini koruyor. Krizin acısı yoksul halka mal oluyor. Bu nedenle dar gelirli yurttaşlar ikinci el eşya satan spotçuları tercih etmek zorunda kalıyor” dedi.

Bir yılda yarı yarıya artış var

İnal yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı halkın spotçuları tercih etmek zorunda kaldığını, bu nedenle spotçu sayısının bir kat daha arttığını söyledi. İnal, “Bir yıl öncesine kadar Batman genelinde sayıları 25 civarında olan spotçuların son zamanlarda 50’ye ulaştığını biliyoruz” diye konuştu.

Düğün yapan yeni çiftler ikinci el eşya alıyor

Çoğunlukla Koçerlerin yaşadığı Gap mahallesinde spot dükkanı işleten İnal, son 2 yıldan beri sarsılan ekonomiden olumsuz etkilenen vatandaşların düğün yapmak için ev kurarken spotçuları tercih ettiğinin altını çizdi.

İnal şöyle dedi: “Eskiden genç çiftler düğün yapmadan önce en lüks mağazalara gidip alışverişlerini yapıp evlerini kurarlardı. Şimdi masraflar kat kat arttığı için yeni evlenenlerin bir kısmı bizleri tercih ediyor. Ancak bu kadar tercih edilmemize rağmen para kazanamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...