GAZETE SOKAK – Kayyum atanan Şırnak Belediyesi, Yeşilyurt mahallesinde bozduğu yolu aylardır yapmıyor. Cezaevinin kanalizasyon suyunun aktığı ve bataklığa dönen yolu her gün kullanmak zorunda kalan yurttaşlar, ayrıca su ve elektrik sorunu da yaşıyor.

Şırnak merkeze bağlı Yeşilyurt mahallesinde, kayyum atanan belediye tarafından yaklaşık 8 ay önce “yenilenecek” gerekçesiyle bozulan 2 kilometrelik yol halen yapılmadı. Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nin hemen aşağısında kalan ve Rezok diye adlandırılan bölgede yol, yağmurların yağmaya başlamasıyla birlikte adeta bataklığa döndü.

CEZAEVİNİN KANALİZASYON SUYU DA YOLDAN AKIYOR

10 ailenin yaşadığı bölgede bulunan yolun yapılmamasından kaynaklı, yurttaşlar birçok kez farklı tepeleri kullanarak evlerine gidip gelmek zorunda kalıyor. Araçların çamura saplandığı yolu kullanmak zorunda olan öğrenciler ise, her gün çamurlu elbiselerle evlerine dönüyor. Söz konusu durumun yanı sıra, cezaevinin kanalizasyon borularındaki kirli su da yolun ortasından akıyor. İnsan sağlığını tehdit eden suyun yaydığı kokudan kaynaklı yurttaşlar kapı ve pencerelerini açamıyor.

SUYU SIRTLARINDA TAŞIYORLAR

Kayyum atanan belediye başta olmak üzere tüm kamu yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde sonuç alamayan yurttaşların yaşadıkları bununla da sınırlı değil. Yıllardır kullanılan su kuyusunun bir süre önce kurumasından kaynaklı, yurttaşlar su ihtiyacını karşılayamaz hale geldi. Su için birkaç kilometre uzaklıkta bulunan çeşme ve kuyulara yürümek zorunda kalan yurttaşlar, suyla doldurdukları bidonları ise ya sırtlarında, ya da el arabalarıyla evlerine taşıyor.

GÜNLERDİR ELEKTİRİKSİZLER

Tüm bunların yanı sıra mahalledeki trafonun da geçtiğimiz hafta patlamasından kaynaklı yurttaşlar günlerdir elektriksiz yaşıyor. Akşamları mum ışığı ve fenerlerle idare eden yurttaşlar, elektronik malzemelerini de şehir merkezine inerek şarj ediyor.

‘HANİ TRAFO, HANİ YOL?’

Yaşadıkları sorunlardan kaynaklı zorluk yaşadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Abdullah Ertak, çamurlu yol ve yanan trafoyu göstererek, “Hani yol, hani trafo? Belki on kere başvurduk. Ama gelip sorunu çözmediler” dedi. Çocuklarının her gün kullanmak zorunda kaldığı yolda çamura saplandığını söyleyen Ertak, “İlk olarak asfaltın bittiğini söylediler. Daha sonra yağmurlar başlamadan yolu yapacaklarını söylediler. Sadece fotoğraf çekip gittiler. Hastalarımızı hastaneye götürmekte zorlanıyoruz. Biz vatandaş değil miyiz” diye sordu.

‘SADECE ‘YAPACAĞIZ’ DİYORLAR’

Mahalledeki elektrik trafosunun yapılmamasına da tepki gösteren Ertak, yaşadıkları su sorunu hakkında ise şunları söyledi: “Birkaç kez tankerle su getirdiler. Ancak daha sonra onu da getirmediler. Sırtımızda su taşıyoruz. Çocuklarımızı yıkayamıyoruz. Burası yüksekte olduğu için suyu taşıyamadıklarını söylüyorlar. Biz de hemen yukarımızda bulunan cezaevinin kullandığı suyun buraya verilmesini istedik. Ancak onu da sadece cezaevine yetiyor diye vermediler. Sadece ‘yapacağız’ diyorlar. Ama ne zaman yapacakları belli değil.”

‘BOZDUKLARI YOLU YAPMADILAR’

Mahalle sakinlerinden Miyazet Ertak ise, su getirmek için uzun bir süre yol yürümek zorunda kaldıklarına dikkat çekti. “Kimse bize sahip çıkmıyor” diyen Ertak, “Her yere gittik ancak sorunlarımızı çözmediler. Bozdukları yolu yapmadılar. Birçok yere asfalt döktüler ama burada yol yok. Kışın daha da zorlanacağız” dedi. (MA / Gökhan Altay – Ahmet Kanbal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...