GAZETE SOKAK – Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesinin yazarı Özlem Albayrak, toplumun alt kesimlerinde homurdanmalar yükselirken, AKP’nin yokuş aşağı gitmeye başladığını söyledi. Albayrak, “Çözülme sürecinin başladığı bu yüzden söyleyebiliriz. Sadece piramidin en üst tabakasındaki bir kopuş değil, söz konusu olan. Parti, yuvarlanıyor aslında aşağı doğru” ifadelerini kullandı.

İzlenen kutuplaştırıcı siyaset, yürütülen baskı ve savaş politikaları ile otoriter bir rejim haline dönüşen AKP Hükümeti içerisinde tüm güçlü görünme çabalarına rağmen gerçekte yaşanan kriz ve çözülme hali, bizzat hükümete yakın isimlerce de dile getirilmeye başlandı.Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesinin yazarı Özlem Albayrak, TV5’te yayınlanan Mehmet Ali Kayacı’nın sunduğu “Buluşma Noktası” programına konuk olup, bu duruma dair oldukça çarpıcı sözler sarf etti.

AKP’nin Türkiye’yi patriarki (ataerkil/pederşahi) bir yönetim anlayışıyla yönettiğini ifade eden Albayrak, “Patriarki dediğimiz şey, böyle bir aile babasının, kendinden sonraki kuşakların memnun olmadığı ve olmayacağı birtakım kurallarla bir aileyi yönetmesi ve sürekli bir kontrol düzeni kurması anlamına geliyor. Biz, devletimizin ya da hükümet üyelerimizin ya da işte başkalarının çocukları değiliz. Biz, vatandaşız. Yani bu ülkenin vatandaşıyız. Şimdi bu AK Parti’den kopmaları da biraz ona bağlıyorum. Yani böyle ‘benim dediğim olacak, benim dediğim şekilde yönetilecek, sözümün dışına çıkılmayacak ve sürekli bir kontrol kafesleri kurularak insanlar üzerinde… Yani bu kopmaları, bu yaprak dökümünü aslında çok da şaşkınlıkla izlememeliyiz. Yani bunların olacağı aslında, böyle bir yönetim modeli eğer benimserseniz; bu ülkeyi bir devlet ve ülkede yaşayanları da vatandaşlar olarak görmeyip, burayı (ülkeyi) bir aile evi, kendisini de bir aile babası olarak gördüğünüzde bir yerden sonra kopuşların yaşanması mümkündür. Olacak olan da odur” dedi.

Albayrak, AKP’li olmayanların, kendilerini tamamen dışlanmış ve bir baskı atmosferi içinde görüyor olmasının sebebinin de bu anlayış olduğunu vurguladı.

“Bu sistem çok iyi uygulansa bile; tüm vatandaşlara son derece şefkatle, merhametle muamele edilse bile; kimse kendini o halkanın dışında hissetmese bile bu yöntem, günümüz demokrasilerinde ve günümüz devletlerinde uygulanması mümkün olmayan, uygulanmaması gereken bir yöntem” diyen Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böyle bir devlet yok yani. O devletler, çok eski zamanlarda kaldı. Yani bir baba otoritesiyle yönetilen devletler, çok eski zamanlarda kaldı. O halka dışında kalmış insanlar da, çok rahat bir şekilde artık görebiliyorsunuz insanları, kendilerini sıkıştırılmış, köşeye sıkışmış hissediyor. Bu ülkenin, bu devletin vatandaşı olarak hissetmiyor. O yüzden böyle bir ‘ayrışma’ dediğimiz şey, ‘kutuplaşma’ dediğimiz şey zaten o yüzden ortaya çıktı.”

‘ÇÖZÜLME SÜRECİ BAŞLADI’

Albayrak, AKP dışında kalan insanların kendini dışlanmış hissetmesi bir yana, AKP içinde olup da AKP’nin liyakata önem vermediği, yaşam tarzlarına yeterince saygı duymadığı, tek bir kişi kültü haline geldiği, tek bir kişinin emirleriyle, tek bir kişinin hayata bakış açısıyla bir devleti yönettiği düşüncesinin, AKP içinde de birtakım eleştirilere sebep olduğunu ifade etti.

“ ‘AKP, sağdaki her şeye yetiyor’ algısı, artık bitmeli; çünkü her şeye yetmiyor ve toplumun alt kesimlerinde de homurdanmalar var” diyen Albayrak, “Sadece üstte yaprak dökümü olmuyor; siyasî arenada kopuşlar olmuyor. Altlarda da homurdanmalar var. Yani yokuş aşağı gittiğini bu yüzden söyleyebiliriz, AK Parti’nin. O çözülme sürecinin başladığı bu yüzden söyleyebiliriz. Sadece piramidin en üst tabakasındaki bir kopuş değil, söz konusu olan. Parti, yuvarlanıyor aslında aşağı doğru” sözlerini sarf etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...