GAZETE SOKAK – Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yerleşim yerlerinin ortasına Grup Kalker Ocağı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi yapılmak isteniyor. Onay alan ÇED raporuna karşı yöre halkı, “Sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Işıklı, Oluklu ve Kırlangıç mahalleri arasında bulunan Kullik Sırtı ile Evsin Sırtı mevkiinde Enes İpek tarafından yapılması planlanan Grup Kalker Ocağı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği onaya, yöre halkı tepki gösteriyor. Hazır beton tesisinin onlarca dekarlık tarım arazisini yok edeceğini belirten yurttaşlar, bağ ve bahçelerinin zarar görmesinden endişe ediyor.

ENDEMİK BİTKİ TÜRLERİ TEHLİKE ALTINDA

Doğal yeşil alan olması ve endemik bitki türlerinin yetişmesi ile bilinen bölgede söz konusu projenin gerçekleşmesi ile yeşil alanın yok olacağı ve endemik bitki türlerinin zarar göreceğini ifade eden yurttaşlar, geniş bir alanda kazı çalışmalarının başlayacağını ve bu kazı çalışmalarında dinamit ve benzeri patlayıcı maddelerin kullanılacağını belirtti. Tamamı Alevi yerleşim alanı olan bölgede çok sayıda inanç merkezinin bulunduğunu söyleyen yurttaşlar, tesisin bu merkezlere zarar vereceğini kaydetti.

HALK İZİN VERMEDİ

2 Ekim tarihinde bakanlıktan onay alan ÇED raporunu aktarmak için 6 Ekim’de Yeşilyurt ilçesine bağlı Cumhuriyet mahallesinde yapılmak istenen toplantıyı bölge halkı protesto edip, katılmadı. Toplantı yapılamazken, toplantının yapılmadığına dair tutanak tutulup iptal edildi. Ancak halkın bu tepkisine rağmen bakanlık onaylı ÇED raporu ile, proje hayata geçirilmeyi bekliyor. Yöre halkı ise, projeyi engelleyeceklerini ve mücadele edeceklerini belirtti.

HALK İSTEMİYOR

Tesisin yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Oluklu mahallesi Muhtarı Ali Şen, köylerinde tarım arazileri, kayısı bahçeleri, badem ağaçları, büyük ve küçükbaş hayvan çiftlikleri ve arı kovanları olduğunu, hazır beton santralinin yapılması durumunda bu arazilerin tümünün yok olacağını söyledi. Yapılacak tesislerde dinamit kullanılacağından kaynaklı içme sularının da zarar göreceğini dile getiren Şen, “Köyümüzde bu tesisleri istemiyoruz. Bu tür projelerin hepsine karşıyız. Zaten bölgede yeterince taş ocağı ve beton santrali var, bir yenisine gerek yok” dedi.

‘YENİ BİR DOĞA TAHRİBATINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Işıklı mahallesi Muhtarı Hüseyin Balcı, mahalle sınırları içerisinde Kırma, Eleme Tesisi ile Hazır Beton Tesisleri’nin yapılmak istenmesine mahalle halkının tepkili olduğunu söyledi. Oluklu ve Işıklı mahalleleri arasında 2 tane taş ocağının olduğunu dile getiren Balcı, “Bu taş ocakları doğayı yok etmişler. Bizim köyde üzüm bağları var. Taş ocaklarının yapıldığı alanda da üzüm bağları vardı, ancak bunların hepsi yok edildi. Yeni bir doğa tahribatına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Kırlangıç mahallesi Muhtarı Turgaz Çelik, Yeşilyurt ilçesi genelinde 4 tane taş ocağı ve çok sayıda hazır beton santrali olduğuna dikkat çekerek, “Daha önce yapılan taş ocaklarında patlatılan dinamitlerden kaynaklı yer altı su şebekeleri zarar gördü ve sularımıza kanalizasyon suları ile karıştı. Bu da ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkardı. Şimdi de yeni bir kırma, eleme ve hazır beton tesisleri yapmak istiyorlar. Diğerlerini zorla da olsa yapmayı başardılar ama son yapılacak olan tesise asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getiren Çelik, “Davamızdan vaz geçmeyeceğiz sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. (MA – Erdoğan Alayumat)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...