GAZETE SOKAK – Ekonomik krizden kaynaklı yem ve kepek fiyatlarına gelen zamların altından kalkamayan Vanlı besiciler, alım gücünün düşmesi nedeniyle satış yapamamaktan dertli. Besiciler, son 3 yıldır uğradıkları zararı hiçbir dönem yaşamadıklarını belirtti.

Elverişli coğrafyası ile önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Van’da besiciler, yaşanan ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı zor durumda. Yem ve kepek fiyatlarına ardı ardına yapılan zamlar besicilerin adeta belini büktü. Artan bakım masrafların altında ezilen besiciler, sahip oldukları hayvanlara alım gücünün eskiye oranla düşmesi sonucu alıcı da bulamıyor.

Van Hayvan Pazarı’ndaki besiciler, yaşanan ekonomik krizden kaynaklı pazarın bu yıl en zor günlerini yaşadığını ifade etti.

YEMİN TORBASI 75, KEPEĞİN TORBASI 40 TL

40 yıldır besicilik yaptığını belirten Süleyman Gezer, yaşanan ekonomik krizlerden dolayı son 3 yıldır yaşadığı zararı hiçbir dönem yaşamadığını belirtti. Yem ve kepek fiyatlarına ardı ardına gelen zamlardan dolayı besicilik yapmanın zorlaşmasının yanı sıra canlı hayvan alım satımlarının da durma noktasına geldiğini söyleyen Gezer, “Yemin torbası 75 lira, kepeğin torbası 40 lira olmuş. Hayvan satışlarında da inanılmaz bir düşüş var. Pazarının durumu kötü. Hayvancılık yapmak da artık bizi kurtarmıyor” dedi.

‘YEMİ ARTIK TORBA İLE ALIYORUZ’

Uzun yıllardır besicilik yaptığını söyleyen Necati Kızıltaş da, son birkaç yıldır Van’da hayvancılık işi ile uğraşan herkesin iflasın eşiğine gelmiş durumda olduğunu kaydetti.

Nedeni ise, hemen her şeye gelen zamlar. “Eskiden kamyonla götürdüğümüz yemi artık torba ile alıyoruz. Hayvan fiyatları da düştü. Geçen sene 10 bin liraya sattığım hayvanı, bugün 5 bin TL’ye zor satıyorum” diyen Kızıltaş, içerisinde bulundukları bu krize bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

‘BU NASIL BİR İŞTİR’

Yine onun gibi yapılan zamlardan ve satış yapamamaktan şikayet eden Erdal Kızıltaş ise, tepkisini “Mazotun litresi 6 lira 50 kuruş. Elimizi nere atsak zam, zam, zam diyorlar. Bu sene ekinler çoktu, buğdayın da öğütülme dönemindeyiz. Ama kepeğin torbası şuan 40 lira, bir ay sonra 50 lira olacak. Unun torbası 80 liradan 120 liraya çıktı. Bu nasıl bir iştir anlamadım” sözleriyle dile getirdi. Kızıltaş, durumun böyle gitmesi halinde besiciliği bırakacağını da ifade etti.

Krizden kaynaklı yapılan zamlar hayvan alım satımlarına doğrudan yansıdığını söyleyen Tajdin İnan de, “Akşam evimizde yediğimiz yemeğin içindeki salça bile 3 liradan 10 liraya çıkmış ise hayvan pazarının durumunu artık yetkililer düşünsün” sözlerini sarf etti.

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin eski hayvan pazarını yeniden inşa etmeye başlaması nedeniyle geçici olarak kendilerine tahsil edilen yerde satış yapan besiciler, buranın toz toprak içerisinde olmasından da şikayetçi. Bu yüzden yüzlerinde maske ile dolaşan besiciler, pazarın sabahları sulanmasını istedi. (Kaynak: Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...