GAZETE SOKAK – Besicilerin yem ve saman alımında zorlandıklarını ifade eden Van Gölü Yem ve Samancılar Temin ve Tevzi Kooperatifi esnafları, işlerinin durma noktasına vardığını söyleyerek, iflasın eşiğine geldiklerini belirtti.

Türkiye’de önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Van’da, yaşanan ekonomik krizden kaynaklı zor durumda olan besicilerin durumu yem ve saman sektörünü de olumsuz yönde etkiliyor. Van Gölü Yem ve Samancılar Temin ve Tevzi Kooperatifi üyesi esnaflar, artan bakım masrafları ve ekonomik krizle beraber gelen zamlardan ötürü besicilerin eskiye oranla daha az hayvan beslediklerini, bu nedenle işlerinin olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.

‘İŞ YOK, PARA YOK, KRİZ VAR’

Ülkede yaşanan ekonomik krizden sektör olarak etkilendiklerini belirten Van Gölü Yem Ve Samancılar Temin ve Tevzi Kooperatifi Başkan Yardımcı Hasan Ünver, saman ve yem pazarında diğer yıllara oranla ciddi bir düşüşün yaşandığını hatırlatan Ünver, “Geçen yıllarda bu pazarın her esnafı günde ortalama 3 veya 4 ton saman satışı yapardı. Kış ayına girdik ama saman pazarındaki bütün esnafları toplasak bir ton satmış değiliz. Günde iki veya üç torba ancak satabiliyoruz. Bunun nedeni ekonomik krizdir. Besicilik ile uğraşan insanlarımızda para yok. Özellikle bu yıl saman pazarının sıkıntıları iki kat daha arttı. Yaylacıların hepsi hayvanlarını yaylalardan indirdi. Bunun bile bir etkisi olmadı işlerimize. Yayladan inenler de parasız ve bizler de artık verdiğimiz samanların parasını geri alamadığımız için borç veremiyoruz. İş yok, para yok ve kriz var. Hal böyle olunca sıkıntılar yaşamaktayız” dedi.

‘5 TON SAMAN SATIŞINDAN 300 KİLOYA DÜŞTÜK’

Döviz kurlarındaki dalgalanmaların her sektörü etkilediği gibi kendilerini de etkilediği ifade eden Ünver, önceki yıl 500 adetlik ambalajlı boş saman torbasını 600 TL’ye, bu yıl ise bin 700 TL’ye aldıklarını söyledi. Önceki yıl günde 5 ton saman sattığını ancak bu yıl en fazla 300 kilo satabildiğini hatta bazen hiç satamadığını belirten Ünver, kriz nedeniyle yıl içerisinde yüzde 60’ın üzerinde bir zararlarının olduğunu vurguladı.

‘HERKES KAN AĞLIYOR’

15 yıldır saman ve yem alım-satımı yaptığını söyleyen Nazmi Akkoç ise, son iki yılda yaşadıkları sıkıntıları hiçbir dönem yaşamadıklarını kaydetti. Borçlarını ve günü gelen çeklerini ödeyemediğini ifade eden Akkoç, “Aldığımız malı zararına satıyoruz. Geçen yıl beyaz samanı 700 TL’ye satıyorduk, şimdi ise 250 ila 300 TL’ye satıyoruz. Bu haliyle bile satılmıyor. Bunun tek bir açıklaması var o da ekonomik krizdir. Geçen yıllarda hayvancılık işi ile uğraşan kesimde para vardı ve herkes hayvan alıyordu. Herkesin ahırları hayvanlarla doluydu. Ticaret bir şekilde kendi döngüsünü sağlayabiliyordu. Eskiden 400 küçükbaş hayvan besleyen müşterilerimiz şuan 30 küçükbaş hayvanı ancak besleyebiliyor. Biz artık iflasın eşiğine geldik. Bütün esnaf arkadaşlar artık biriktirdikleri sermayelerinden para harcıyorlar. Ama o sermaye de tükenmek üzeredir. Binlerce lira borcumuz var ve borcu ödeyemiyorum. Vaziyet böyle devam ederse artık bu işi yapmayacağız. Bu yıl dört arkadaşımız iflas etti. Yaşanan bu ekonomik krizin bir an önce son bulmasını umut ediyoruz. Böyle giderse insanlar perişan olur. Esnafların hepsi kan ağlıyor sadece samancılar değil” diye konuştu.

‘BESİCİLER ZARAR EDİYOR’

Saman ve yem pazarının besiciliğe bağlı olduğunun altını çizen Süleyman Bulut isimli esnaf da, “Hayvancılığa yönelik bir destekleme yapılmazsa bizim durumumuzda da bir ilerleme olmaz. Şu an besicilerin elinde hayvan yok, olan da satamıyor. Çünkü besiciler zarar ediyor. Besiciler için şu anda piyasada en ucuz mal saman ve yemdir. Ama sadece saman ve yem ile iş bitmiyor. Beyaz samanın kilosu şuanda 40 kuruştur. Ama bir torba yem 85 TL’yi buluyor. Sadece saman olsa neyse ama yem 85 TL olduğu zaman besici zarar ediyor. Bu krizin artık bitmesi gerekiyor. Geçen yıl günde 20 ile 30 ton arası saman satıyordum. Bugün sabah 5’ten beri 4 tane torba saman tek sattım. Bu denli yüksek düşüşün tek sebebi hem ekonomik krizdir hem de hayvancılığın bitirilmesidir. Van bölgesinde hayvancılık dışında başka bir gelir kaynağımız yok. Hayvancılık kazandığı vakit bizler de kazanıyoruz” şeklinde konuştu. (Kaynak: MA – Berzan Güneş)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...