GAZETE SOKAK – Uludere’deki dağlık alanlarda tek geçim kaynakları olan hayvanlarını otlatan yurttaşlar, kısa bir süre sonra çıkacakları yaylalar için sık sık “Ya korucu olursunuz ya da yaylaya çıkamazsınız” baskısına maruz kaldıklarını kaydetti.

Irak Federe Kürdistan Bölgesi sınırındaki Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Andaç (Elemûn) Köyü, yaylaları, dağları, kaynak suları ve engebeli arazisiyle dikkati çekiyor. Güneyinde Heftanîn, doğusunda ise Kato Marinos Dağ silsilesi bulunan köyde, yurttaşların çoğu geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Bugünlerde hayvanlarını köye yakın dağlık bölgelere otlatmaya götüren yurttaşlar, Haziran ayında Kanî Spî Yaylası’na çıkmaya hazırlanıyor. Yurttaşlar, yaylalara çıkmamaları için sık sık asker baskına maruz kaldıklarını ve kendilerine koruculuğun dayatıldığını paylaştı.

‘BURASI BİZİM CENNETİMİZ’

Çocukluğundan beri hayvancılıkla uğraştığını belirten Sermiyan Ölmez (53), Nisan ayının gelmesiyle birlikte hazırlıklarına başladıklarını ve hayvanlarını köylerinin yukarısında bulunan dağlık bölgelere götürmeye başladıklarını anlattı. Havaların iyice ısınmasından sonra köylerine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kanî Spî’ye çıkacaklarını söyleyen Ölmez, yayla ve köy yaşamının güzelliğine değinerek, “10 yıl boyunca İstanbul’da yaşadım. Ama en son kendi köyüme geldim. İstanbul’un 10 yılı köyümün 1 günü etmez. Burada huzur var, doğanın muhteşem güzelliği var, bereket var, doğal bir yaşamımız var. 40 gündür köye gitmedim ve gitme ihtiyacı da duymadım. Bu dağlarda temiz hava soluyoruz. Ağaçlara, dağlara bakın; burası bizim cennetimiz” diye konuştu.

KATIRLARLA GİDİYORLAR

Erzakları bittiğinde katırlarla 6 saatlik bir yolcuktan sonra ana caddeye indiklerini aktaran Ölmez, “Erzak ihtiyacımızı katırlar sayesinde yaylaya getirebiliyoruz. Yine berîvanların sağdıkları sütü ve yaptıkları peynirleri de katırların sırtında taşıyoruz. Şimdi peynirin kilosunu 30 TL’ye satıyoruz ama sonbaharda 50 TL’ye satacağız. Sütün 2 buçuk litresini de 20 TL’ye satıyoruz. Katırlar, burada elimiz ve ayağımızdır” dedi.

ASKER ENGELİ

Bulundukları bölgenin sınır hattında olduğuna değinen Zümeyra Ölmez ise, bölgenin hayvan yetiştirmek için de zor bir yer olduğuna dikkati çekti. Ölmez, karşı karşıya kaldıkları bir başka zorluğun ise asker engeli olduğuna işaret etti. Ölmez, “Yaylaya çıkıyoruz, askerler engel oluyor ya da bir sürü zorluk çıkarıyor. Köyde kaldığımızda da hayvanlar köylülerin ekinlerine ve bostanlarına giriyor. Bu nedenle köylüler arasında kavga çıkıyor. Bu sefer de sınırda, Heftanîn taraflarına gitmek istiyoruz. Yine askerler engel çıkarıyor. Bu yüzden çok zorluk çekiyoruz. Hayvan yetiştiriciliği dışında da yapacak hiçbir iş yok. Burada ne fabrika ne çalışabileceğimiz bir atölye ne de bir iş yerimiz var. Buralar dağlık olduğu için de tarım da yapamıyoruz. Tek geçim kaynağımız hayvancılıktır” diye konuştu.

‘KORUCU OLUN’ DAYATMASI

Yetkililerin, “tarım ve hayvancılığa yöneleceğiz” şeklindeki açıklamalarını anımsatan Ölmez, askerlerin kendilerine “ya korucu olacaksınız ya da yaylara çıkamazsınız, çıkarsanız da size zorluk çıkartırız” baskısı yaptığını paylaştı. Askerlerin, her bir köylünün en fazla 5 hayvan beslemesi için de baskı yaptığını aktaran Ölmez, “Askerler yaylalara çıkmamızı istemiyor, çok hayvan beslememizi de istemiyorlar. Hayvanlarımızı satmamızı istiyorlar. Yarın yaylaya çıksak bile askerler gelip bizi yayladan indirebilir. Koruculuk dayatması yapıyorlar. Biz ne korucu oluruz, ne de koruculuk yaparız” dedi.

ŞEHİR VE KÖY ARASINDAKİ FARK

Kırmızı bir leğenin içine doldurduğu çamaşırları elle yıkayan Ümmihan Ölmez de, bulundukları yerin zorlu koşullarına değinerek, “Burada elektrik olmadığından buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi aletler de yok. Bu nedenle biraz zorlanıyoruz. Ama bu zorlu ve zahmetli işlerden sonra soluduğumuz temiz hava bütün yorgunluğumuzu atıyor. Buradaki yaşam tüm zorluklarına rağmen şehir yaşamından kat be kat daha güzel. Buranın 5 saatlik uykusu şehrin 10 saatlik uykusuna bedeldir” ifadelerini kullandı.

MA / Mahmut Ruvanas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...