GAZETE SOKAK – Artuklu Üniversitesi Senatosu, Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmasına karar vererek, kararı YÖK’e gönderdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, 2009 yılında Bakanlar Kurulu’nun “Demokratikleşme Paketi” çerçevesinde kurulmasına karar verilen Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmasına karar verdi. Kürtçe eğitim verilmesi amacıyla açılan ve daha sonra Süryanice ve Arapça dillerinde de yüksek lisans vermeye başlayan enstitünün kapatılmasıyla ilgili karar, senatoda 7 ret oyuna karşı 12 kabul oyuyla alındı.

Üniversite senatosuna sunulan önerinin kabul edilmesinin ardından karar Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) bildirildi. Enstitünün son durumu YÖK’ün alacağı kararla belirlenecek.

TEMO’DAN SERT TEPKİ

Enstitünün kapatılmasına ilişkin Kürt yazar ve Şair Selim Temo sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nü kapatma kararı alıp (17 kabul-7 ret) YÖK’e gönderdi. ‘Kürt kökenli’ ve Eliaçık’ın deyimiyle ‘IŞİD kafalı’ rektör ve yönetimin Kürtçe düşmanlığı bitmek bilmiyor!” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...