GAZETE SOKAK – Yaşamını yitiren gazetecilerin anısına başlattığı kitap kampanyasıyla topladığı kitaplarla kütüphane oluşturan Baran Sümbül, binlerce kişiyi kitaplarla buluşturdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Esenyurt İlçe Yönetici Baran Sümbül, Rojava’da yaşamını yitiren Özgür Halk Dergisi eski çalışanı ve Demokratik Modernite Dergisi editörü Deniz Köken ve “özgür basın şehitleri” anısına 2 yıl önce kütüphane açma kararı aldı. Bu amaçla “Her Dilde ve Renkte” sloganıyla bir kampanya başlatıp, topladığı kitaplarla parti binasında bir kütüphane oluşturdu ve buraya “Deniz Köken ve Özgür Basın Şehitleri Kütüphanesi” adını verdi.

Kütüphanede, dünya klasiklerinden çocuklara, edebiyattan tarihe kadar birçok kitabın yanı sıra farklı alanlara ilişkin çok sayıda dergi de bulunuyor.

ÇOK SAYIDA KİTAP VE DERGİ ULAŞTI

Esenyurt’taki kütüphane yetersizliğinden kaynaklı böyle bir çalışma başlattığını anlatan Baran Sümbül, başta böyle bir kütüphanenin ortaya çıkacağına kimsenin ihtimal vermediğini ancak başlattıkları kampanyaya verilen destekle yüzlerce kitap ve derginin kendilerine ulaştığını söyledi.

Kütüphane çalışmasına başlamadan önce birçok kişinin kendilerine gelip kitap ihtiyacını dile getirdiğini paylaşan Sümbül, bu ihtiyacına cevap olabilmek için böylesi bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Sümbül, “Bu yoğun talep nedeniyle bir kütüphane açma fikrinin iyi olacağını düşündüm. Daha sonra bu durumu parti yöneticileri ile paylaştım. Çok kullanılmayan bir oda vardı, kütüphane için kullanabileceğimi söylediler. Kütüphaneyi açtıktan sonra buraya gelenlere kampanyadan söz ettik. Ellerinde okumuş kitapları bize ulaştırmalarını istedik. Bu şekilde binlerce kitaba ulaştık” diye belirtti.

Kurdukları kütüphanede her türden kitabın olduğunu belirten Sümbül, bu güne kadar en az 4 bin kişiye kitap ulaştırdıklarını söyledi. Sümbül, “HDP’ye oy veren de vermeyen de gelip kitap bıraktı. Başka biri kitap alıp gitti. Daha sonra geri getirdiği kitapla başka kitaplar da getirmeye başladı” dedi.

ALGILAR DEĞİŞTİ

Daha önce HDP İlçe Örgütü’ne sadece bir siyaset alanı olarak bakıldığını kaydeden Sümbül, ancak gerçekleştirdikleri kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra oluşturdukları kütüphane ile bu algıyı değiştirdiklerini de ifade etti. Sümbül, her mahalle ve sokağa kütüphanelerin açılması gerektiğini dile getirdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...