Meclis’te Kadına Yönelik Şiddet Komisyonu’na bilgi veren yargı temsilcileri, “haksız tahrik”, “iyi hal indirimi” ve “cezasızlık” politikasına dair, “Maalesef, bazı meslektaşlarımızın hatalı, kamuoyunu rencide eden kararları var” dedi.

GAZETE SOKAK – “Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Komisyonu”nuna bilgi veren yargı temsilcileri kadın cinayetlerinde yargının tutumunu eleştirdi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve 1’inci Daire Üyesi Fatih Akdoğan, 88 bıçak darbesi ile işlenen cinayette takdiri indirim (iyi hal ceza indirimi) uygulaması yapıldığını hatırlatarak, “Ailem ‘Bu nasıl karar?’ diyor, onlara dahi izah edemiyorum. Maalesef, bazı meslektaşlarımızın hatalı, kamuoyunu rencide eden kararları var” dedi.

Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi Başkanı Halil Koç da, “Türkiye’de 21 bin 993 hakim ve savcı görevde. Hâkimlerin yüzde 36.3’ü, savcıların ise yüzde 15’inin kadın. Sadece Sinop’ta ve iki ilçede kadın başsavcı var” bilgisini paylaştı.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı Eyüp Yeşil ise “iyi hal indirimi” konusunda “Haksız tahrik, müebbet hapsi 18 yıla indiriyor. Olayları televizyondan izlediğimiz zaman ‘Bu nasıl tutuklanmaz ?” diye içimizden geçiyor. Sosyal medyadaki propaganda sonrası tutuklanıyor. Baştan tutuklansın o zaman. Bu yargı için ciddi bir itibar kaybı” ifadelerini kullandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...