GAZETE SOKAK – Yargı Reformu Stratejisi’nde çocuklara ilişkin düzenlemenin çok yetersiz olduğunu aktaran ÇAÇAV Genel Koordinatörü avukat Şahin Antakyalıoğlu, “Onarıcı adalet ilkelerinin uygulanması, çocukların yeniden şans tanınması, rehabilitasyon sürecinin işletilmesi ve alternatif yöntemlerin uygulanması bakımından reform stratejisi çok yetersiz” dedi.

Yargı Reform Strateji’nde çocuklar hakkındaki davaların istinaf ve temyiz incelemelerinin öncelikli olarak yapılacağını, 15 yaş altındaki çocukların ilk kez işlediği fiiller kovuşturmaya yer olmayacağı yer aldı. Uzmanlar, çocuklara yönelik düzenlemelerin yetersiz olması nedeniyle belgeyi eleştiriyor.

Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAV) Genel Koordinatörü avukat Şahin Antakyalıoğlu, 15 yaş altı çocukların davaların kovuşturmaya yer olmadan kapanmasına dair “bütün yaşlardaki çocukları kapsamalı” dedi.

Antakyalıoğlu, “Kamu davasının açılması ertelenmesi şartları çok dar, sınırlı tüm çocuklara uygulanmıyor. Çünkü 1 yıla kadar hapis cezası öngören suçlar bakımından bu da neredeyse hiçbir suçu kapsamıyor. Dolayısıyla burada onarıcı adalet ilkelerinin uygulanması, çocukların yeniden şans tanınması, rehabilitasyon sürecinin işletilmesi ve alternatif yöntemlerin uygulanması bakımından reform stratejisi çok yetersiz” değerlendirmesinde bulundu.

‘SUÇA VE CEZAYA ODAKLANILIYOR’

Çocukların dört duvar arasında değil toplum içerisinde yeniden kazandırılmasının gerekliliğine dikkat çeken Antakyalıoğlu, “Bunun oturmadığı, hiç uygulanmadığı görüyoruz maalesef. Çocukların durumunun tespiti bakımından sosyal inceleme raporunun alınması lazım. Çocuk, adalet sistemiyle tanıştığı andan itibaren hayatının röntgenini çeken sosyal inceleme raporu şart. Çocuk neden suça itildi, nasıl oldu, hangi ihtiyaçtan böyle bir eylem gerçekleştirdi, eğitim durumu, aile ve çevreyle ilişkisini görmemiz gerekiyor. Savcının da buna göre tedbir alması gerekiyor. Bunları görmeden sadece suça ve cezaya odaklanılıyor. Alternatif tedbirlerin uygulanması gerekiyor, pakette bunar çok sınırlı belirtilmiş” diye konuştu.

‘ÇOCUK MAHKEMELERİ ÇOK AZ’

Çocuk koruma kanununun yeni baştan ele alınması gerektiğini ifade eden Antakyalıoğlu, “Koruyucu destekleyici tedbirler çok yeterli değil. Çocuk mahkemeleri çok az. Bütün illerde çocuk mahkemelerinin olması gerekiyor. Ya bu şekilde yasaya uygun hale getireceksiniz ya da tamamen kaldıracaksınız. Çocuk mahkeme yüzü görmeyecek. Tamamen eğitim evlerine yönlendirilecek ve orada yeniden topluma kazandırma için çalışmalar yapılacak. Mahkemelerin kaldırılması daha uygun tabi ki. Ama ikisi de yapılmıyor. Fırsat eşitliği anlamında imkanlar sağlanmamış oluyor. Yetişkinlerin yargılandığı yerde çocuklar yargılanıyor. Buralarda genellikle çocuk adalet sisteminin temel ilkelerini bilen personeller olmuyor. Ankara’da bile normalde çocuklara özgü ortamlarda soruşturma sürecinin bulundurulması gerekiyor. Hem suça sürüklenen çocuk hem de mağdur çocuk bakımından. Bunlar neredeyse hiç uygulanmıyor. Avukatların zorlamasıyla çocuk şubeye yönlendiriliyor. Mağdur çocukların ifadelerinin karakollarda alınmasına müsaade ediliyor” diye belirtti.

‘SADECE KARAR VERMEK YETMİYOR’

Emniyet müdürlüklerinin çocuk şubelerinde dahi mesai saatleri dışında uzmanların kolay kolay bulunmadığına dikkat çeken Antakyalıoğlu, şunları söyledi: “Bunlar daha uygulanmamışken ikinci aşamaya maalesef geçemiyoruz. Personel yetersiz, donanım yetersiz. Koruyucu destek tedbirleri uygulanmasında sıkıntılar var. Mahkemeler bunları takip edemiyor. Sadece karar vermek yetmiyor bunların takibi önemli. Mahkemeler tamamen çocukları yargılamaya odaklanmışlar. Türkiye’de çocuk koruma sisteminin bel kemiğini oluşturan bu koruyucu destek tedbirlerini yüklenilmemesi zaten baştan binanın çökmesine neden oluyor. Bu tedbirler gerektiği gibi uygulansa hem çocuk suçluluğu azalacak hem de mağdur çocukların durumu daha iyi olacak.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...