GAZETE SOKAK – 2 yıl önce kapatılan Wikipedia’nın yeniden açılabileceği iddiası gündemde.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılacağı iddia edildi.Sözcü gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Yargı Reformu Stratejisi’ni değerlendirdi. Zeyrek, “Yargı reformu ve test gibi bir dava” başlıklı bugünkü köşe yazısında, iki yıldır erişim yasağı olan Wikipedia’nın yeniden açılabileceğini iddia etti.
Zeyrek’in yazısındaki ilgili bölüm şöyle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre İnternet erişimi engelleme usulleri de gözden geçirilecek. Bu kapsamda bir internet sitesinin tamamına değil sadece engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak. Bu sayede, Atatürk’e hakaret de dahil bazı olumsuz içerikleri nedeniyle uzun süredir tamamı kapalı olan dünyanın en önemli dijital ansiklopedisi Wikipedia da özgürlüğüne kavuşabilir.”

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’ya erişim 2017’de Türkiye’de durdurulmuştu. Kapatma kararı, Başbakanlık’ın talebi üzerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmişti.

Kapatma kararına gerekçe olarak ise; ‘Türkiye’yi Suriye savaşına destek vermekle suçlayan İngilizce iki içeriğin kaldırılmaması’ ve aleyhte yazılar gösterildi. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...