Dünyada en yaygın kullanılan telefon uygulamalardan biri olan WhatsApp artık Kürtçe kullanabilecek. Teknolojik Kürtçe çalışmaları yürüten Gernas Nenas, WhatsApp uygulamasına Kürtçe yazılım ekledi.

Mezopotamya Ajans‘tan Bilal Güldem‘in haberine göre,  teknoloji uygulamalarında Kürtçenin eksikliği giderilmeye devam ediyor. Google gibi dünyanın en büyük arama motoruna ve Facebook gibi uygulamalara Kürtçenin yerleştirilmesinin ardından dünyada 1 milyar kullanıcıya sahip olan WhatsApp uygulamasına da Kürtçe dili eklendi. Gernas Nenas adlı kişi tarafından teknolojik Kürtçe çalışmaları yürütülerek eklenen uygulama sayesinde herkes akıllı telefonlardan WhatsApp’ı Kürtçe de kullanabilecek.

‘WHATSAPP KÜRTÇEYİ KABUL ETMEDİ’

Tüm içeriğini Kürtçeye çeviren Nenas, uzun süre yaptığı çalışmaların ardından Kürtçe çeviriyi WhatsApp uygulamasına eklemeyi başarabildi. Bir aylık çalışma süresinin ardından WhatsApp’a Kürtçe uygulamayı koyan Nenas, Kürt dilinin yalnızca konuşma dili olmadığını ve yazı ile okuma dili olarak da kullanılmasının önünü açmak için böyle bir çalışmayı yaptığını söyledi. Nenas, “Teknolojiyi Kürtçe yürütmek için hakimim. Teknolojiyi neden başka bir dil üzerinden kullanalım dedim. Kürtçe WhatsApp’ın da olmasını uygun gördüm. Bu duruma ilişkin WhatsApp yöneticileri ile iletişime geçtim. WhatsApp’ın Kürtçe de kullanılması gerektiğini söyledim. Fakat Kürtçe WhatsApp’a şirket yetkilileri sıcak yaklaşmadılar. Ben de Play Store uygulamalarından APK Editör’de yaptığım araştırmalar da Kürtçe dil uygulamasını da WhatsApp’a ekledim” dedi.

‘ÇALIŞMA BENİ MUTLU EDİYOR’

WhatsApp’ı Kürtçeye çevirirken zorluk çektiğini söyleyen Nenas, “Bu çalışma zahmete değdi. Kürt dili üzerine çalışmak beni mutlu ediyor. Kürtçeyi WhatsApp’a ekledim diye sevinçliyim ve aynı zamanda gurur olarak görüyorum. Şunu de söylemek isterim kullandığım bazı terimler ‘yapay’ olabilir, bu nedenle kullanıcılardan özür dilerim. Bu uygulamayı geliştirmemde yardımcı olan arkadaşlara da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘İSTEĞİM KÜRTÇENİN YAYGINLAŞMASIDIR’

APK Editör üzerinde yaptığı çalışma ile Kürtçeye çevirdiği WhatsApp’ın ayarlardan mesajlaşmaya kadar her bölmesinin Kürtçe olduğunu dile getiren Nenas, şöyle devam etti: “WhatsApp kullananların uygulamanın içinde Türkçe kullanırlarsa bu Kürtçe değildir. Kürtçe yazarlarsa her şeyi Kürtçe olur. Uygulamanın tüm içeriği Kürtçedir. Biz bu uygulamayı yaptık, artık bundan sonrası kullanıcılara kalmış bir durum. İsteğim kimsenin bu uygulamada Türkçe yazmamasıdır. Umut ediyorum ki tüm Kürt kullanıcılar Kürtçe WhatsApp’ı kullanarak arkadaşlarına da önerir ve böylelikle dillerine de sahip çıkar.”

Kürtçe WhatsApp’a kullanıcıların http://teknistan.com/ adresinden ulaşabileceğini söyleyen Nenas, herkesin bu adrese kullanıcıların ulaşması için paylaşım yapmasını isteyerek, “Bu uygulamayı indirmek zor değildir. Sadece indirip telefonunuza yüklüyorsunuz ve kullanıyorsunuz” dedi.

KÜRTÇE WHATSAPP ANDROİD TELEFONLAR İÇİN HAZIR

Nenas, WhatsApp şirketi Kürtçe WhatsApp uygulaması resmi olarak kabul etmediğinden dolayı Play Store’ye ekleyemediklerini sözlerine ekledi. Nenas, 2016 yılında da Telegram mesajlaşma uygulaması, “Kelime oyunu” ve “Kim milyoner olmak ister” oyunlarını Kürtçeye çevirdiğini ve Play Store uygulaması üzerinden kullanıma açtığını söyleyerek, Kürtçe WhatsApp’ı da yalnızca Android telefonlar için hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...