Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’deki başörtülü kadınlarla ilgili ‘vitrin mankeni’ sözlerine tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı bütün kadınlar kendisine güle güle diyecek” dedi.

GAZETE SOKAK – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’deki başörtülü kadınlarla ilgili sarf ettiği ‘vitrin mankeni’ ifadesine CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu Cumhurbaşkanına sembolik diyerek, “Kendi partisindeki kadınları aşağılayan Erdoğan #VitrinMankeni diyerek başta PM üyemiz Sevgi Kılıç ve il yöneticimiz K. Celayir olmak üzere tüm kadınları aşağılamıştır. Çok yakında meydanlarda yuhalattığı ve aşağıladığı bütün kadınlar kendisine güle güle diyecek” diyerek tepki gösterdi.

‘KADINLAR TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYACAK’

Bir diğer tepki de sözlerin hedefinde olan CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç’tan geldi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kılıç, şu açıklamada bulundu: “Sayın Ak Parti Genel Başkanının bana vitrin mankeni demek suretiyle biz kadınlara yapmış olduğu hakareti şiddetle kınıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarından gelen bir Parti Meclisi Üyesi olarak bir kez daha söylüyorum; ilk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanç, etnik köken, kılık kıyafet veya başka hiçbir ayrım olmadan kadınlar toplumun her alanında eşit haklara sahip olacak ve toplumsal barış sağlanacak. Sözümüz söz.”

AKŞENER: HAKARET EDECEĞİNE GÖREVİNİ YAP

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla. Bu millet bu kirli zihniyetten artık bıktı” paylaşımıyla tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan gazetecilere Cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, “Bay Kemal yanına iki tane başörtülü alıp milleti aldatma sürecini de bıraksın. Yanına 20 tane başörtülü koysan, artık senin kim olduğunu, ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni getirip gibi koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler” demişti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...