Urfa Adliyesi önünde adalet arayışını sürdüren Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden Barış Anneleri, vicdanı olan herkesi adalete sahip çıkmaya çağırarak, “Yarın adalet istediklerinde, kimseyi bulamazlar” diye seslendi.

GAZETE SOKAK – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adli Yıl ve Yargıtay Yeni Hizmet Binası Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “‘Adliyenin kapısı adaletin kapısıdır’ anlayışıyla, bu kapıya başvuran herkesin gecikmeksizin adalete erişeceği bir yıl olmasını diliyorum” temennisinde bulunmuştu. Ancak 185 gündür Urfa Adliyesi’nde nöbet tutan Emine ve Ferit Şenyaşar, Bakan Gül’ün söylediği gibi adalete erişemedi. Emine Şenyaşar, Suruç Devlet Hastanesi’nde gözleri önünde katledilen eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar’ı katledilenlerin tutuklanmasını, ailesini korurken yaralanan oğlu Adil’in serbest bırakılmasını istiyor. Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar bu adaletsizliğe karşı “Artık sabrımız kalmadı” diyerek 9 Mart’ta Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti başlattı. Eylemleri 185’inci gününe giren aile, talepleri nedeniyle birçok kez gözaltına alınsalar da mücadelelerinden vazgeçmedi.

Mezopotamya Ajansı‘ndan Emrullah Acar‘ın haberine göre, ailenin eyleminin yankı uyandırmasıyla birlikte Türkiye’nin birçok kentinden siyasi parti, sendika, sivil toplum ve meslek örgütü ile adalet arayışçıları Urfa Adliyesi önüne gelerek dayanışma sergiledi. Dün Şırnak’tan aileyi ziyarete gelen Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Barış Anneleri, Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.

‘MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYORUZ’

Barış Annesi Kumri Uner (55), bütün annelerin yüreğinin yandığını söyleyerek,”Erdoğan artık annelerin ciğerlerini yakmayı bıraksın. Asker ya da gerilla fark etmez bütün annelerin yüreği yanıyor. Çocuklarımızı artık gömmek istemiyoruz” dedi. Uner, ne olursa olsun mücadele etmekten de vazgeçmeyeceklerini söyledi. Emine Şenyaşar’ın yaşadıklarına dikkat çeken Uner, “Hangi vicdan bunu kabul eder? Aynı evden 3 insan katledilmiş. Bunu ona yaşatanların ne hakkı var? Bizim evimizden bir kişi ölünce dayanamıyoruz. Emine anne 3 kişi yitirdi. Erdoğan bu anneyi görmüyor mu? Erdoğan bizden ne istiyor?” diye sordu.

MEVSİMLER DEĞİŞTİ

Barış Annesi Aynur Elçioğlu (37) da televizyonda izlediği haber bültenlerinde Emine Şenyaşar’ın gözyaşına ve haykırışlarına tanıklık ettiğini belirtti. Bütün anneler için adalet istediklerini söyleyen Elçioğlu, “Emine anne buraya oturduğunda Mart ayıydı, şu an Eylül. Mevsimler değişti, ancak adalet gelmedi. Annenin sağlık sorunları var. Bunu ona yaşatanlarda hiç vicdan yok. Demokrasiyi savunalar anne Emine Şenyaşar’ın haykırışları karşısında sessiz kalıyorlar. Kürdistan’ın bütün annelerinin yüreği anne Emine ile atıyor. Biran önce adalet sağlansın. Adalet sağlanana kadar bütün Kürtler ayağa kalkmalı. Artık üstümüzdeki ölüm elbisesini atmamız gerek. Artık yeter. Haksızlıklara karşı ayağa kalkmaktan başka yol yok” şeklinde konuştu.

HUKUKSUZLUĞA SES ÇIKARTILMALI

Barış Annesi Hazne Aslan (46) da Emine Şenyaşar’ı televizyonda her gördüğünde yüreğinin yandığını dile getirdi. Adalet Nöbeti’nin bütün engellemelere rağmen kesintisiz sürdürüldüğünü vurgulayan Aslan şunları dile getirdi: “Bir anne günler, aylar, yıllardır adalet peşinde. Urfa gibi sıcak bir kentte her gün betonun üzerinde oturuyor. Biz onun acısına ortak olmak için Şırnak’tan Urfa’ya geldik. Biz de adalet istiyoruz. Bizim de ciğerlerimiz karardı, çocuklarımız diri diri Cizre’de bodrumlarda yakıldı. Hepimiz adalet bekliyoruz. Kim bize acıyı yaşattıysa cezalarını çeksin. Çocuklarımızı öldüren, yakanlar ellerini kollarını sallayıp içimizde gezmesinler. Kadınlar bu hukuksuzluğa ses çıkarmalı. Kendine insanım diyen, vicdan sahibi olan herkes bugün burada Emine Şenyaşar şahsında adalete sahip çıkmalı. Yoksa yarın adalet istediklerinde kimseyi bulamazlar” dedi.

‘DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Eşbaşkanı Zilan Ecevit (28) ise Şenyaşar ailesinin 185 gündür adalet istediğini ancak muhatap bulamadığını ifade etti. Ecevit, “3 mevsim değişti hala anne burada. Bu bize, artık adaletin kırıntılarının da kalmadığını gösterir. Adalet iktidarın çıkarları doğrultusunda ilerliyor. Hukuk ve yasalar ayaklar altında. Üstünlerin hukuku var. Savcılar, hakimler AKP’nin birer il başkanı gibi hareket ediyorlar. Artık annenin bu haykırışı duyulsun ve biran önce adalet gelsin. Emine Şenyaşar’a uygulan hukuk ‘düşman’ hukuku. Bu katliamı yapanlar dışarıda geziyor, aile de burada adalet istiyor. Hakim ve Savcılar siyasetçilerin etkisinden çıkıp kendi yasalarını uygulasın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...