GAZETE SOKAK – Urfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin verdiği ilacı kullanan 11 yaşındaki Ö.F. Taşdemir, hastanelerden çıkamaz oldu. Aile hastaneyi suçlarken, başhekim “Yan etki normal” dedi.

Urfa’nın merkez Eyyübiye ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ağzında çıkan yaralar ve el ile ayaklarında oluşan deri çatlakları şikayeti ile götürülen 11 yaşındaki Ö.F. Taşdemir, verilen ilacı kullanmaya başladıktan sonra yaralar vücudunun tamamına yayıldı. Şikayetlerin artması ile önce Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, ardından Antep Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınan Taşdemir’in babası Abdulkerim Taşdemir, oğlunun yazılan “Bactrim Forte” isimli antibiyotiği kullanmasının ardından gün geçtikçe kötüye gittiğini dile getirdi.

‘ANTİBİYOTİK VÜCUDUNDA YAN ETKİ YAPMIŞ’

Eyyübiye’deki hastanede yazılan antibiyotiği oğlunun 20 gün kullandığını söyleyen Taşdemir, ilacın yaraları iyileştirmek yerine vücudunun tamamına yaydığını aktardı. Taşdemir, şöyle konuştu: “Yan etkiden dolayı vücudunda lezyonlar ve lekeler oluştu. Lekeler oluştuğundan dolayı karaciğerindeki enzimler yükseldi. Karaciğer enzimleri şuan çok yüksek durumdadır. Durumu kötüye gidince Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittik. Oradaki doktorlar da çaresiz kalınca bizi Antep’e sevk etti. Antep’teki doktorlar oğluma verilen antibiyotikten dolayı sağlığının bozulduğunu söylediler. 27 gündür oğlum burada tedavi görüyor. Halen hastalığın neden kaynaklandığını tam olarak tespit edemediler. Oğlumun daha iyi bir hastanede tedavi görmesini istiyorum.”

‘HASTANEDE SORUŞTURMA AÇILSIN’

Yeğeninin durumunun iyiye gitmediğini anlatan amca İmam Taşdemir ise, hastalığın tespit edilemediğini, bu sebeple ciddi bir tedavi uygulanamadığını söyledi. Yaşanan durumla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın hastaneye soruşturma başlatması gerektiğini söyleyen Taşdemir, “Soruşturma açılsın ve kimin hatası varsa cezası verilsin. İlaç sıkıntılı bir ilaçsa, kullanımdan kaldırılsın. Aynı şey yarın başka bir çocuğun da başına gelebilir. Yeğenimin batıdaki iyi üniversite hastanelerine sevk edilmesini istiyoruz. Şu an durumu çok kötü. Çok aşırı kilo kaybı var. Ayağındaki deri soyulmasından dolayı yürüyemiyor. Dili parça parça dökülüyor. Yetkililer biran önce harekete geçsin” diye konuştu.

BAŞHEKİM: İHMAL YOK YAN ETKİ NORMAL

Ailenin iddialarını sorduğumuz Eyyübiye Eğitim Araştırma Hastanesi Müdürü, söz konusu dönemde izinde olduğunu söylerken, Başhekim Yusuf Yavuz ise, hastaneyi şu sözlerle savundu: “Hastanemizin ve doktorlarımızın bu konuda ihmali yok. Çocuğun ilaca alerjisi olabilir. Bu hepimizin başına gelebilir. Milyonda bir ihtimaldir. Bazen bazı ilaçlar gayet normal bir ilaç dahi olsa vücutta yan etki yapabiliyor. Bu durum da aynen böyledir.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...