GAZETE SOKAK – HDP’nin kayyum atanan belediyelere, AKP’nin elinde olan Gevaş ve Tuşba’yı da ekleyerek kazanacağını söyleyen Vanlılar, Erdoğan’ın “Buyur başka ülkeye git” ve”terörist” sözlerinin hesabının 14’te 14 yapılarak sorulacağını söylüyor.

Yerel seçimlere 16 gün kala Van’ın hemen her cadde ve sokağından seçim müzikleri yükseliyor. Seçim araçlarının gün boyu tur attığı kentte mikrofon uzattığımız yurttaşlar, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP). kayyum atanan 12 belediyenin yanına AKP’nin elinde olan Tuşba ve Gevaş belediyelerini de kazanacağını söylüyor.

‘BEN TERÖRİST MİYİM?’

Başta AKP Genel Başkanı Erdoğan olmak üzere AKP’llerin HDP’yi sürekli hedef gösterildiğini, hemen hemen her gün en az 5 HDP’linin gözaltına alındığını hatırlatan yurttaşlardan Selim Üper, “Zulüm yapıyorlar HDP’ye. Buna rağmen HDP kazanacaktır. Bir dönem AKP burada kazandı. Refah Partisi de kazandı. Ama artık halk oy vermiyor. Bizi yönetenler HDP ‘terördür’ diyorlar. 6 milyon insan HDP’ye oy veriyor. Bu insanların hepsi terörist mi? Hayır. Ben HDP’ye oy veriyorum ben Terörist miyim? Bu zulümlerden dolayı halk HDP’ye verecek ve HDP kazanacak” dedi. Üper, HDP’nin kentte oyların yüzde 60’ını alacağını söyledi.

‘HDP KAZANIR’

HDP’nin 14 belediyenin tamamını alacağını söyleyen Zeki Çiftçi, “Diğer partiler bugüne kadar bize ne verdiler, ne yaptılar? Biz oyumuzu HDP’ye vereceğiz. HDP yüzde 55-60 oy alarak seçimi rahatlıkla kazanır. Gevaş ve Gürpınar ilçelerinde AKP zorlar ama belediyelerin tümünü HDP rahat alır” şeklinde tahmin yürüttü.

‘VAN HALKI KARARINI ÇOKTAN VERMİŞ’

Seçim araçlarından geçilen anonslara dikkat çeken yurttaşlardan Delil Aksoy, Van halkının kararını çoktan verdiğini dile getirdi. Aksoy, “AKP Van belediyesini kazanamaz. Nedeni ise kayyumların halkı baskı altına alması, iradesini yok saymasıdır. Halkın gönlünü asla alamazlar. Bir insanın irade beyanını yok sayamazsın. Belki yerel yönetimler HDP’nin elinde olsaydı AKP burada bir iki tane belediye kazanabilirdi ama şuanda kesinlikle hiçbir belediyeyi alamaz. AKP’nin en güçlü olduğu ilçeler olan Bahçesaray ve Gevaş’ta dahi HDP gücüne güç kattı ve alacaktır” ifadesinde bulundu.

‘İŞİMDEN ETMELERİNİN HESABINI SEÇİMDE SORACAĞIM’

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Aksoy, bunun tek sorumlusunun iktidar olduğuna dikkat çekti. Halkın artık AKP’den illallah etiğini söyleyen Aksoy, “Ben HDP’ye oy verdim, oy verdiğim için de terörist ilan edildim. Beni yüz bin kez dahi terörist ilan etseler de ben HDP’ye yine oy veririm. Benim babam 86 yaşında ve bugün ‘terörist’ olmuş. Babam asla terörist değil. Bu halka kapıyı göstermekle, ‘buyur başka ülkeye git’ demekle bu işin içinden çıkamazlar. Bunu yapmak bir devletin başkanına asla yakışmaz” diye konuştu. Çalıştığı işten ihraç edildiğini dile getiren Aksoy, “Ben bu hesabı sormak zorundayım. Van’da 14-0’dır. Bunu AKP yönetimi de halk da biliyor” dedi.

‘KAYYUM HANGİ HİZMETİ YAPTI?’

Kayyumun kendi yandaşlarını zengin etmek dışında bir şey yapmadığını söyleyen yurttaşlardan Aydın Çaçan, “Kayyum hangi hizmeti yapmış?” diye sordu. Çaçan, HDP’nin yüzde 70 oyla 14 belediyenin 14’ünü de kazanacağını sözlerine ekledi. Erdoğan’ın “tek dil, tek millet” sözlerini hatırlatan Şemşettin Kızıltaş ise, “Diline sahip çıkmayanlar Müslüman değildir. Bu dili Erdoğan değil Allah bize verdi. Sırf bunun için de olsa HDP 14 belediyenin hepsini alır” diye konuştu. MA / Müjdat Can – Fazıl Elçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...