GAZETE SOKAK – Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar Mahallesi’nde bulunan ve “Vanadokya” olarak adlandırılan kentin önemli turistik yerleşim yeri, yeterince ilgi görmüyor. Mahalleliler, Nevşehir peribacaları gibi Vanadokya’nın da tanıtılmasını istiyor.

Volkanik patlama sonucu ortaya çıkarak etrafa yayılan; gevşek bir yapıya sahip kül, tüf gibi materyalin rüzgar ve su gücünün aşındırılmasıyla oluşan Nevşehir’deki peribacalarının aynı oluşumuna sahip bir diğer yer, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar (Taxık) Mahallesi’nde bulunuyor.

17 BİN PERİ BACASI BULUNUYOR

İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki mahallede, volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları, Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya’ya benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bu benzerlikten dolayı “Vanadokya” olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde az da olsa yerli ve yabancı turisti ağırlayan alanda, yaklaşık 17 bin peribacasını barındırıyor. 20 kilometrelik bir alana yayılan peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma ev bulunuyor. Peribacalarının altında toprak evler, üst kısmındaysa tarihi Rikan Kalesi yer alıyor.

PROPAGANDA AMAÇLI KULLANILIYOR

Nevşehir’in Ürgüp, Manisa’nın Kula, Erzurum’un Narman ilçeleri ile Konya ve Afyon’da da bulunan benzer yapılardan biri olan Vanadokya, gerek kayyumlar gerek Van İl Turizm Müdürlüğü tarafından ana akım medyada “PKK’den arındırılan turistik yer” denilerek reklamı yapılıyor. Vanadokya’nın propaganda amaçlı kullanılmasından rahatsız olan Başkaleliler, tarihi yerin tanıtılmasını istiyor.

‘HERKES BU DOĞAL GÜZELLİĞİ GÖRMELİ’

Yanı başlarındaki Gelincik Sınır Kapısı’nın kapandığı Vanadokya bölgesindeki tek geçim kaynakları hayvancılık olan mahalleliler, bölgenin yeterince tanıtılmadığından yakınıyor. Mahallelerinin iyi tanıtılması gerektiğini söyleyen Saddam Akkaya, “ Böyle bir köy hiçbir yerde yok. Peri bacaları var, Molla Hıdır ziyaretleri var, 72 basamaklı labirent şekilli tüneller var. Buraların ziyaret edilmesini istiyoruz. Keşke herkes gelip bu güzelliği görebilse… Buraların yeteri kadar tanıtılmadığını düşünüyorum. Tanıtımı yapılsa yılda binlerce kişi ziyaret ederdi” dedi.

Peribacalarının 3-5 bin yıl önce doğal olarak oluştuğunu söyleyen Mehmet Fatih Akkaya da, “Nevşehir nasıl turist çekiyorsa doğunun da öyle çekmesini istiyoruz. Burası batıda bir yer olsaydı turizm yeri olarak bilinirdi. Buralara maalesef kimse gelmiyor. Biz buraların turizme kazandırılmasını ve tanıtılmasını istiyoruz” diye konuştu. MA – Müjdat Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...