GAZETE SOKAK – Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı, HDP il binasını önüne toplanan halka teşekkür konuşması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kayyum atanarak gasp edilen Van Büyükşehir Belediye’sini açık ara oy farkıyla kazandı. Büyükşehri Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı’yı tebrike gelen halkın sayısı fazla olunca, HDP il binası önünde mini bir mitinge dönüştü. Seçim otobüsünden çalan şarkılar ve yurttaşların söyledikleri şarkılarla halay çekildi. Ardından Özgökçe ve Avcı, seçim otobüsüne çıkarak, halkı selamladı.

‘BU BAŞARI SİZİN ESERİNİZDİR’

Burada konuşan Özgökçe Ertan, seçimi tüme engel ve baskılara rağmen kazandıklarını belirterek, “Van halkının iradesi ve potansiyeli 14 belediyeyi de kazanır. Bizlere düşen mutlaka bunu telafi etmektir. Önümüzdeki süreçte de pratik adımlarla bunu telafi edeceğiz. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki hiç adil olmayan, eşit olmayan bir seçim süreci atlattık. Halkımıza yönelik olağanüstü baskı ve tehdit uygulamalarına birebir şahit olduk. Bu uygulamalar tamamen HDP seçmeninin bizim halkımızın iradesinin sandığa yansımasını engellemek üzere çok organize bir şekilde kurgulandı. Ama Van Büyükşehir Belediyesi’ni aldık, merkez ilçeleriyle büyük ilçeleri aldık ve kayyumları yolladık. Bu başarı sizin eserinizdir” dedi.

‘HALKIMIZ FAŞİZMİ KIRDI’

Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı da, bu seçimlerin kazananının halklar olduğunu dile getirdi. Sadece Van’da değil, Ankara, İstanbul, Adana, Mersin’de de seçimin kazananının Kürt halkı olduğunu söyleyen Avcı, “31 Mart’ta halkımız faşizmi kırdı. Verilen her bir oyu ayrıca açlık grevini sürdüren Leyla Güven ve bütün arkadaşlarımıza bir destektir. Seçim meydanlarında Kürt halkına hakaret edenler, ‘Defol git’ diyen halkımızdan gerekli cevabı almıştır. 1 Mart Türkiye halkları için bir dönüm noktası oldu. Türkiye’de Kürtleri karşısına alan ve Kürtlere zulüm eden herkesin kaybetmeye mahkum olduğu gerçeği 31 Mart seçimleriyle bir kez daha ortaya çıktı” diye konuştu. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...