OKTAY CANDEMİR

GAZETE SOKAK – Van Valisi ve Kayyımı M.Emin Bilmez, kentte faaliyet yürüten bazı basın yayın organlarının temsilcileriyle bir araya geldi ve çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

Diyor ki Sayın Vali, ” Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız”

‘Söz veriyorum, sizi öldürmeyeceğim’ gibi bir şey oldu.

Koskoca Van Valisinin Van’a ilk vaadi bu. Ne büyük lütuf değil mi? Cem Uzan’ın ‘Mazot 1 TL olacak’ ve Tansu Çiller’in, ‘Herkese bir ev, bir araba anahtarı’ vaadinin bile en azından elle tutulur bir yanı vardı.

Van Valisi Bilmez, 2016’da Bekir Kaya’nın yerine atansaydı bunu bu kadar rahat söyler miydi?… Bence söyleyemezdi ama bugün söylüyor çünkü; ondan önceki kayyım zaten herkesi işten çıkarmıştı. Çıkaracakları kimse kalmadığındandır bu kadar rahat konuşması

Ve Sayın Vali bu açıklaması ile farkında olmadan bir şeyi itiraf etmiş oluyor, daha önce ki kayyımların emekçinin ekmeği ile oynadığını da itiraf etmiş oluyor.

Son devam ediyor; arıtma tesisi, kent meydanı, çevre yolu, şehir stadyumu, katı atık entegre tesisi vs vs….

Bu vaatler kulağınıza aşina gelmiştir sanırım. Eski Van Kayyımı Murat Zorluoğlu, bakın; Şubat 2018’de Hürriyet gazetesinde yayınlanan haberde hangi vaatlerde bulunuyor.

(http://www.hurriyet.com.tr/van-valisi-zorluoglu-projelerini-anlatti-40728682)

Dönemin Kayyımı Zorluoğlu,.AKP Van Milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk,Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve Büyükşehir Belediyesindeki daire başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Vali Zorluoğlu, arıtma tesisi, kent meydanı, çevre yolu, şehir stadyumu gibi birçok önemli projelerini açıklamıştı. Ama Trabzon Belediye Başkan adayı olunca Şener Şen koşusuyla kaçtı bu memleketten.

Hatta ondan önceki Vali İbrahim Taşyapan’da bu vaatlerde bulunmuştu.

Van’a ait devletin Kırmızı Kitabı mı var acaba diye düşünmeye başladım.Her gelen Kayyıma ‘Sen bunları açıkla, dışına çıkma, gerisini bize bırakın’ diyen “(*)Derin Van’ diye bir şey varmış gibi…Bir tanesi farklı bir şey söylemez mi(!)

Bunları söylediğimde bazıları ‘particilik’ yaptığımı söyleyecek biliyorum ama söylemeden edemeyeceğim. Kayyım atanan HDP’li Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı’nın 4 Mart 2019 tarihinde açıkladığı projelerine lütfen bir bakın ‘Vizyon’ farkını zaten görmüş olacaksınız ve Van halkı da bu projelerin hayata geçirilmesi için 31 Mart’ta HDP’yi tercih etti.

(http://www.sehrivangazetesi.com/secim/hdpnin-van-buyuksehir-adaylari-projelerini-acikladi-h56504.html)

Derdiniz projesi olsaydı eğer HDP’li Belediyelerin bu projeyi hayata geçirmesine izin verirdiniz. Hadi izin vermediniz bari ortaya koyduğunuz projeler Özgökçe ile Avcı’nın projelerinden daha ileri olsaydı!

Ama Vali-Kayyım Bilmez doğru yolda… O da söylemde ve eylemde Zorluoğlu’nun yolundan giderse ilk seçimde ya milletvekili ya da Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak.(!)

6 aydır özgürlükleri güvenlik politikalarına kurban etmiş Van Valisi Bilmez’in bu vaatleri bana çok gerçekçi gelmedi.Özgürlüklerin olmadığı yerde ne turizm olur, ne yatırım…

Gezgin Festivalini her ne olursa olsun yapmalıydınız… Onu bile başaramadınız.

Valisi ve Kayyımının açıklamalarını can kulağı ile dinleyen Bir Kısım Van Yerel Medyasından bazı kişiler öyle heyecanla dinliyorsunuz ya çok güzelsiniz (!) ‘Valiyi Gördüm’

Bakın çok açık ve net söylüyorum. Vali Bilmez bu söylediklerini hayata geçirsin ben bir daha yazı yazmayacağım. İki yıl sonra yeni Vali’nin basın toplantısına ilişkin yazımda görüşürüz.

Bilmez’in açıklamaları hafıza tazelemekten başka bir şey değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...