GAZETE SOKAK – (ÖZEL) “Alevilik inancı odağına; sevgiyi – saygıyı, yardımlaşmayı, barışı, özveriyi tevazuyu oturtur. Bunlara ulaşmayı insanlık için hedef gösterir, amaç sayar. Ara bul, der, incinsen de incitme der. İlimi yol gösterir, onda yürü, koş der.

Alevi – Bektaşi kültürü, Anadolu kültür bahçesinin yeryüzünde benzeri bulunmayan bir gülü, o bin bir çeşit kültür mozaiğinin birleştirici, bütünleyici, barışçı öğesidir. Ummanın sesidir, özüdür, sessizliğin, coşkun şiiridir. Katrelerin ummanda coşkuyla durmadan semah dönmesidir, uçmağıdır.

Hacı Bektaş’ın kişiliğinde, bolluk dağıtan bir elin büyülü nesnelliği görülür. Yoksulluğu, açlığı, cehaleti yeryüzünden silip atmayı, süpürmeyi amaçlayan bir sistemdir.

Böyle bir kültür içinde, İslâm’ın, Hıristiyan’ın, Musevi’nin, Budist’in, hatta dinsizin bile yeri vardır” kısaca böyle anlatıyor yazar İsmail Özmen. Temel felsefesi bütün canlı varlıklara, hatta toprağa – taşa yönelik iyilik ve barış olan Aleviliği anlatmak için bütün detaylarıyla araştırmak ve tanımak gerekir.

Biz de yıllardır Anadolu insanının şahit olduğu, bir kısmının yaşama şansını elde ettiği bu kadim felsefeye tanıklık etmek için Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Karabağlar Şubesinin Uzundere Cem Evi’nde düzenlediği Aşure Lokması paylaşım programına katıldık.

Alevi Dedesi Özdoğan Sağlam’ın sunumu ve dualarıyla başlayan program Mekteb-i İrfan grubun değişleri ve aşure lokmasının dağıtılmasıyla devam etti. Aşure lokmasının dağıtılmasının ardından Yenice Köyü Derneği Semah ekibinin Semah dönmesi ile kalabalık katılımcılarda duygulu anlar yaşattı.

Program kapsamında çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu yer alırken, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Karabağlar Şube Başkanı İbrahim Özüpek, katkılarından dolayı Yusufoğlan köyü derneği Semah ekibine plaket verdi.

Özüpek yaptığı açıklamada, “Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmir Karabağkar’da bulunan Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte Kerbela’da yitirilen canların anısına Aşure Lokması dağıttık. Yolun güzelliği bir arada olmaktır. Bu yolda amacımız inanç değerlerimizi yozlaştırmadan yaşatmaktır. Amacımız Hüseyince bir duruşu yaşatmaktır. Yozlaşmaya, asimilasyona hayır demek için. Bu ilkeler temelinde bir araya geldik, gelmeye de devam edeceğiz. Katkısı olan bütün canlara, tün dostlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...