GAZETE SOKAK – Van’da bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Üvercinka Tiyatro Festivali ile kentteki tiyatro severler, tiyatronun önemli isimleri ile buluşacak. 10-19 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festival kapsamında resim sergisi, konser, söyleşi ve atölyeler de yapılacak.

Van’da faaliyet yürüten Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi, ilkini geçtiğimiz yıl düzenledikleri Üvercinka Tiyatro Festivali’nin bir ikincisini yapma hazırlığında. İlk festivalde tiyatronun birçok önemli ismini kente ağırlayan ekip, bu yıl da tiyatronun duayen isimlerini kentteki tiyatroseverlerle buluşturacak. “Sanat hoştur” sloganıyla yola açıkan festival, 10-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

10 gün sürecvek festival programında Haldun Dormen, Derya Alabora ve Deniz Çakır gibi ünlü tiyatrocuların da yer aldığı 9 oyun sahnelenecek. Yine festival süresince workshop atölyesi, resim sergisi, konser, söyleşi ve atölyeler de yer alacak.

Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Taşdemir, hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi’nin profesyonel anlamda 2016 yılında kurulduğunu belirten Taşdemir, o günden bu yana hızlı bir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

‘BU YIL DA DOLU DOLU BİR PROGRAM OLACAK’

Geçen yıl ilkini yaptıkları festivalin bu yıl ikincisini yaptıklarını söyleyen Taşdemir, “Tiyatro zaten başlı başına toplumun eksiklerini gidermek üzere ortaya çıkan bir sanat dalıdır. Dolayısıyla bizim diğer topluluklarında aynı şekilde işlediği konular toplumun eksik ve aksak kısımlarını sanatsal bir dille dışa vurumudur. İlk festivalimizde birçok ünlü sanatçıyı ağırlamıştık. Bu yıl da dolu dolu bir program olacak. Festival kapsamında Necat Karakaya’nın bugüne kadar hiç bilmediğimiz bir teknikle yaptığı resimler sergilenecek. Ardından Bêkes Nurî’nin kanuni dinletisi olacak” dedi. Tüm etkinlikleri kentte salon olmamasından dolayı Van Devlet Tiyatrosu’nda yapıyoruz. Çünkü alternatif hiçbir salonumuz yok” dedi.

NEDEN ‘SANAT HOŞTUR’ SLOGANI SEÇİLDİ?

Taşdemir, festival için neden “Sanat hoştur” sloganını seçtiklerini de anlattı. Van’da ve bölge genelinde halkın bir güzelliği tarif etmek için ‘hoştur’ kelimesini kullandığını söyleyen Taşdemir, şunları belirtti: “Dolayısıyla biz de böyle bir slogan oluşturup ve ‘Sanat Hoştur’ dedik. Bütün oyunlarımızı neredeyse kapalı gişe oynuyoruz. Malum bölgeye çok az sanatçı ve sanat gurupları geliyor. Biz bu konuda biraz seçici olduğumuz için, gerçekten sanat üreten insanları burada ağırlamaya çalıştığımız için bize teveccüh de fazla. İnsanların beklentilerini karşılayabilmek, onlara sanatsal bir ürün gösterebilmek gerçekten çok kıymetli.”

‘SANAT TOPLUMUN ATİBİYOTİĞİDİR’

Bazı durumlarda farkındalık yaratmak gerektiğini söyleyen Taşdemir, geçen yıl yapılan festivalde oyuncu Levent Üzümcü’nün “Anlatılan senin hikayendir” adlı oyunun tüm gelirini işitme engelli çocuklara bağışlandığını paylaştı. Taşdemir, bu yıl ise Tiyatro Nupelda’nın sahneleyeceği “Dû jin dû lîstikvan” adlı Kürtçe oyununun tüm gelirinin İran’ın Rojhilat Bölgesinde meydana gelen sel felaketinde zarar gören halka gönderileceğinbi ifade etti.

Bu tür sosyal sorumlulukların medyada çok az karşılık bulduğunu sözlerine ekleyen Taşdemir, bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı. Bütün bölge halkını festivale katılması için çağrıda bulunan Taşdemir, “Sanat birleştirir, insanların etkileşimini bir bilerini anlamalarını sağlar. Sanat her anlamda toplumu ayakta tutar. Sanat, ekonomik, siyasi, birliktelik ve bir çok anlamda toplumun antibiyotiğidir” diye konuştu. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...