GAZETE SOKAK – Sayıştay denetçilerince Van Büyükşehir Belediyesi’nde ortaya çıkarılan usulsüzlere dikkat çeken yerine kayyum atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, “Denetlemeler sonucu hazırlanan raporlar yargıya taşınacak mı? Bu usulsüzlükleri yapanlar yargılanacak mı?” diye sordu.

Sayıştay denetçilerince kayyum tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan rapor, halka harcanması gereken belediye kaynaklarının yandaşlara nasıl pay edilerek, çarçur edildiğini gözler önüne serdi.

Hazırlanan raporla, belediyenin 2017 yılına dair giderinin bütçe gelirinden yaklaşık 95 milyon 372 bin TL fazla olduğu, bu bütçe açığının büyük bir bölümünün ise borçlanma yoluyla finanse edildiği ortaya döküldü. Yerine kayyum atanan isimlerden Van’ın Edremit İlçe Belediyesi Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, Sayıştay raporlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘MEVZUATA AYKIRI BİRÇOK ŞEY YAPILDI’

2016 yılından başlanarak Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 96 belediyeye dönük kayyum eliyle gasp gerçekleştiğini söyleyen Çetin, bu politikaya gerekçe olarak ise, belediye eşbaşkanları hakkında siyasi gerekçelerle açılan davaların gösterildiğini hatırlattı.

Haklarında açılan davaların, kamuoyuna kriminalize edilerek yansıtıldığını belirten Çetin, halka dair yaptıkları tüm hizmetlerin, hatta yapılan sosyal yardımların bile kriminalleştirilerek ceza konusu haline getirildiğini ifade etti. Halk iradesinin bu bahanelerle gasp edildiğini vurgulayan Çetin, “Kayyumlar halkı belediyelerden koparan, işgal eden bir zihniyetin ürünüdür. Sayıştay’ın 2017 raporlarında bugüne kadar gizli olan, halka kapalı olan, halkın erişemediği belediyelerimizin ne halde olduğunu öğrendik. Bizim defalarca ifade ettiğimiz ve halkın önünde teşhir etmeye çalıştığımız durum, Sayıştay tarafından kanıtlandı. Belediyelerimizde yolsuzluklar yapılıyor, usulsüzlükler gerçekleştiriliyor. Mevzuata aykırı bir sürü iş ve işlemler var. Su idarelerinden tutun mali hizmetlere, imar işlemlerine kadar usulsüzlükler var” dedi.

USULSÜZLÜKLERİ YAPANLAR YARGILANACAK MI?

Çetin, Sayıştay raporlarına rağmen, bu usulsüzlükleri yapanların yargılanacaklarından emin olmadıklarını da dile getirdi. Belediyelerin halkın olduğunu ve halka sunulması gereken hizmetlere dair bütçelerinin halka ulaşmak yerine birilerinin cebine indiğini söyleyen Çetin, halkın kayyumlardan bunun hesabını yerel seçimlerde soracağını kaydetti. Çetin, “Hakkımızda örgüte finans sağladığımız, aslında hayal ürünü olarak ürettikleri iddialar vardı. Bu iddiaların hiçbiri somut değil ve nitekim buna ilişkin yargı süreçleri de gelişmedi. Çünkü böyle bir şey yoktu ama bunu bahane ederek kayyumları atayanlar bugün kayyumların usulsüzlüklerini artık görmeye başladılar. Şimdi bakıyoruz aslında kayyumların kendileri usulsüzlükler, yolsuzluklar, mevzuata aykırı iş ve işlemler gerçekleştiriyormuş. Halka ait olan kaynaklar, halk için kullanılmıyormuş, yandaşlar için kullanılıyormuş” dedi. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...