GAZETE SOKAK – Umreden gelenlerin yerleştirildiği yurtlardan apar topar çıkarılan öğrenciler, ilaçlama üzerine yurttan çıkarıldıklarını belirterek, “Eşyalarımız yurtlarda kaldı. Birçok öğrenci arkadaşımız dışarıda sabahladı” dedi.

Koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında umreden dönen 10 binin üzerinde kişi sağlık taramasının ardından üniversite öğrencilerinin kaldığı Ankara ve Konya’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) yerleştirildi. Söz konusu durumdan haberdar edilmeyen öğrenciler, bunun üzerine gece yapılan anonsla eşyalarını toplamaya fırsat verilmeden yurttan ayrılmak zorunda kaldı.

‘YURDA DÖNEBİLECEĞİMİZ SÖYLENDİ’

Umreden dönenlerin yerleştirildiği yurtlardan biri olan Ankara’daki KYK’ye bağlı Milli İrade Yurdu’nda kalan ve ismini vermek istemeyen bir öğrenci, mağdur edildiklerini belirterek, yaşananlara tepki gösterdi. Yetkililerin, kendilerine yurdun ilaçlanacağını ve istedikleri zaman yurda geri gelebilecekleri söylediğini söyleyen öğrenci, “Ben akşama doğru toparlandım. İstediğimiz zaman tekrar geri gelebileceğimizi söyledikleri için eşyalarımın hepsini almadım. Yalnızca birkaç eşya aldım ve evime gittim. Sabah ise yurtta kalan arkadaşlarımın yurttan atıldığını öğrendim” dedi.

ÖĞRENCİLERİ BUNALIMA SOKTULAR

Yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden öğrenci , “Yani haberlerde yapılan açıklamalarda öğrencilerin anlayışlı bir şekilde çıktığı, önceden haberi olduğu yönünde. Bu doğru değil. Arkadaşlarım zorla atıldı. Alamadığım eşyalarım yurtta kaldı. Kapanacağını bilseydim hiçbir şekilde eşyalarımı bırakmazdım. Yurda geri dönme gibi bir düşüncem yok. Oradaki eşyalarım ne kadar önemli olursa olsun bu olaylardan sonra bir önemi kalmadı. Birçok öğrenci bu şekilde düşünüyor. Çünkü çok kişi mağdur edildi. Hastalık olmasa bile insanları psikolojik olarak bunalıma soktular” şeklinde konuştu.
Gölbaşı Gazi Kampüsü’ndeki hayvanların da toplandığını kaydeden öğrenci , “Bundan da rahatsızlık duyuyorum. Biz onlara bakıyoruz, besliyoruz ve onları topluyorlar. Hayvanları ‘telef’ edecekleri söylendi” dedi.

‘EŞYALARIMI ALAMADIM’

Umreden gelenlerin yerleştirildiği Gölbaşı’ndaki bir başka yurt olan Şehit Özel Harekatçılar Kız Yurdu’nda kalan Nuriye Kartal ise, eşyalarını alabilmek için yurda girmek istediğini ancak engellendiğini belirtti. Kartal, “Bu sabah gözümü bir açtım öğrenciler yurttan çıkarılmış. Haberleri görür görmez direk yurda koştum. Otobüste de bir sürü öğrenci vardı. Aramızda hasta öğrenciler var ve sürekli ilaç kullanmaları gerekiyor. İlaçları dolaplarında kalmış ve almalarına izin vermediler” şeklinde yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

DIŞARIDA SABAHLAYANLAR VAR

Umreden dönenlerin yurda yerleştirilmesine tepki gösteren Kartal, “Ne olacak? Hepimizin aklında soru işareti var. Yurttan çıkmışım, orası benim yaşam alanım ve bütün kıyafetlerim ortada. Benim çalışma masamda kitaplarım var, komidinde eşyalarım var, dolabım açık, bütün kıyafetlerim ortada ve benim yaşam alanıma getirip bizden habersiz onları yerleştiriyorlar. Yurtları boşaltın diye anons yaptılar ve kimsenin eşyalarını bile toplamalarına izin vermediler. Bütün arkadaşlarım herkes dışarıda kaldı. Dışarıda sabahlayan birçok arkadaşım var. Herkes mağdur durumda, ne yapacaklarını bilmiyor. Ben yarın memlekete gideceğim, ama yanımda sadece bir çanta var. Bir tane ceket var üstümde. Bu halde sokakta kaldım” diye konuştu.

‘YURDA GERİ GELMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM’

Yurda bir daha geri dönmeyeceğini belirten Kartal, bütün arkadaşlarının da aynı düşüncede olduğuna işaret ederek, “O kadar büyük bir sorumsuzluk var ki; Haber vermeden birden bire yurdu boşaltın demek çok yanlış bir şey” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...