GAZETE SOKAK – Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali Batman’da başladı. Dört günlük festival programında farklı yaş grubundan çocuklara yönelik atölye çalışmaları, sinema filmi ve tiyatro oyunu gösterimleri yer alıyor.

AÇILIŞ PROGRAMINA YOĞUN KATILIM

Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezinde başlayan festival açılışında çocuklarla doğal ritim atölyesi, kısa film gösterimi ve müzik performansına yer verildi. Açılış gecesi programına Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Ercan Astan, Şehriban Aydın, Mehmet Salih Çetinkaya, belediye meclis üyelerinin ve çocuklarıyla birlikte aileler katıldı.

DOĞAL RİTİM ORKESTRASINDAN HAYAL ÖTESİ PERFORMANS

Şêrko Kanîwar’ın yönettiği Ma Music Doğal Ritim Çocuk Orkestrası ile başlayan açılış programı yoğun ilgi gördü. Sahnede; boş koli, sandık, meşrubat şişeleri, kaşık ve çatal gibi aletleri enstrüman olarak büyük bir ustalıkla kullanarak müzik yapan çocuk orkestrası katılımcıları hayran bırakarak hayal ötesi bir performans sergiledi.

MİNİK AMARA MÜZİĞİ VE ŞAKILARIYLA AÇILIŞA DAMGASINI VURDU

Son olarak gitarıyla sahneye çıkan 9 yaşındaki 4. sınıf öğrencisi Amara Binevş Değer, söylediği Türkçe – Kürtçe şarkılara katılımcılar eşlik ederek uzun süre alkışladı. Hayat Bayram olsa şarkısını söyleyen Amara Binev Değer, bütün insanların kardeş olduğunu, bu nedenle herkesin barış içerisinde yaşaması gerektiği mesajını verdi.

FESTİVAL ONLARCA ÜLKENİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞİYOR

Batman Belediyesi, Kanada, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Almanya, Polonya, Norveç, Meksika, Kosta Rika, İspanya, Japonya, Rusya, Amerika, Çin, Belçika, İngiltere ve Türkiye’den program katılımlarıyla gerçekleşen festival için farklı yaş grubundan çocukları, gençleri ve ebeveynlerini festival etkinliğine davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...