GAZETE SOKAK – Uluslararası Af Örgütü, İran’da protesto eylemlerinde güvenlik güçlerinin sert saldırıları sonucu 304 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlerce kişinin keyfi bir şekilde gözaltına alındığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, İran yönetimi tarafından 15 Kasım’da akaryakıt zammını protesto etmek amacıyla başlayan gösterilerin ardından, aralarında gazeteci, öğrenci ve insan hakları savunucularının da bulunduğu binlerce eylemcinin keyfi bir şekilde gözaltına aldığını duyurdu.

‘SERT MÜDAHALE’

İran’da mağdur kişiler ve yakınlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan raporda, gözaltına alınan kişilerin kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığı belirtildi. Gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin silahsız ve hiçbir tehdit oluşturmayan protestocuların üzerine ateş açtığı ve çok sert müdahalede bulunduğuna yer verilen raporda, en az 304 kişinin öldürüldüğü ve binlerce kişinin yaralandığı, ölenler arasında 15 yaşın altında gençlerin de olduğu kaydedildi.

ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Af Örgütü, yaptığı açıklamayla gözaltına alınanların koşulsuz serbest bırakılmasını isterken, aynı zamanda uluslararası kamuoyuna İran’daki gelişmelerle ilgili harekete geçilmesi çağrısı yaptı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...