GAZETE SOKAK – Kayseri Bünyan Cezaevi’nde serum verilen tutuklular fenalaşıyor. Tutuklularda, tansiyon yükselmesi, baş dönmesi ve titreme baş gösteriyor. Tutuklular görüşe tekerlekli sandalyeyle gidiyor.

Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran tutuklara yanlış serum verildiği öğrenildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları Kayseri, Kırıkkale, Amasya ve Tokat cezaevlerinde yaşananlara dair bilgi verdi.

KAYSERİ

Pazartesi günü cezaevi kampüsündeki poliklinikte tutukluların tetkikler için kan, idrar ve EKG çekilmesi ardından 100 günden fazladır açlık grevinde olan Berivan Bitmen, Maşallah Erbey, Merge Polat, Sinem Oğuz ve Saliha Cebe’nin aynı polikliniğe götürülürken, doktor ve sağlık çalışanlarının kötü muamelesine maruz kaldı. Tutuklulara kelepçe dayatılırken, tetkikler ardından serum verilmesi sonrasında grevde olanların fenalaştığı, titreme, tansiyon yükselmesi ve baş dönmesi bulguları ortaya çıktı. Tutuklulardan Merge Polat, nefes alamaz duruma gelmesinden sonra kendisine buhar verildi. Berivan Bitmen ve Maşallah Erbey’in de durumları ciddiyetini korurken, tekerlik sandalyeyle görüşe gidiyorlar. Bitmen’in sağ bacağında ve göğsünde kitle oluşmuş.

“Verdiğimiz serumlara yazık değil mi” diyen cezaevi personellerine tutukluların, “serumun içinde ne olduğu” sorusuna, “Merak etmeyin zehir koymuyoruz içine” yanıtını veriyor.

KIRIKKALE

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi sonrası aramaların sıklaştığı, durumu kötü olan tutukluların sevkleri geçiştiriliyor. Tutukluların talepleri karşılanmazken, Yeni Yaşam Gazetesi de tutuklulara verilmiyor.

AMASYA

Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklular hastaneye sevk ediliyor, ancak kelepçeli muayene dayatıldığından kaynaklı sadece kan veren tutuklar cezaevine geri götürülüyor. Açlık grevinde ciddi kilo kaybı yaşayan 53 yaşındaki Fethi Yaşa’nın durumu kötü ve kalp sorunu bulunuyor.

Cezaevi İdaresi, kendilerine verilen TTB Algoritmaları’na göre hareket etmiyor ve tutuklulara normal yemekler veriyor.

TOKAT

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklulara normal yemekler veriliyor. Sadece 112 Acil’den gelen doktorlar tarafından kontrol edildiler. Hastaneye sevkleri yapılmıyor.

Avukatlar, yaşanan ihlallerden dolayı bugün bir kez daha Amasya ve Tokat cezaevlerine gidecek. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...