GAZETE SOKAK – Patnos L Tipi Cezaevi’ndeki tutuklu gazeteci Aziz Oruç, tutuklandığı günden bu yana kendisine kitap ve kıyafet verilmediğini, tüm tutuklulara ise mektup verilmediğini iletti.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne gönderilen gazeteci Aziz Oruç, 5 Şubat günü ailesiyle yaptığı açık görüşte cezaevindeki hak ihlallerini aktardı. Kendisiyle dayanışma içinde olan, duyarlılık gösteren meslek örgütleri ve arkadaşlarına selam gönderen Oruç, aynı duyarlılık ve desteğin sürdürülmesini talep etti. Oruç, sağlık durumunun iyi ve moralinin de yerinde olduğunu ifade etti.

‘MEKTUPLAR VERİLMİYOR’

Cezaevine gelen mektupların kendisi dahil cezaevindeki tüm tutuklulara verilmediğini kaydeden Oruç, gönderdikleri mektuplara da kimi zaman tek bir kelimeden kaynaklı el konulduğunu anlattı. Oruç, “Şimdiye kadar ulaşan bir mektup yok. Muhtemelen gönderdiğim mektuplar da ulaştırılmıyor. Özellikle gazeteci olduğum için dışarı ile bağım kesilmeye çalışılıyor. Tutuklandığım günden bu yana bana kitap ve kıyafetler verilmiyor” dedi.

SAĞLIK SORUNU

Başka cezaevlerinde olduğu gibi son zamanlarda Patnos Cezaevi’ndeki tutuklularda da bir kaşıntının baş gösterdiğini söyleyen Oruç, hijyen koşullarına dikkat etmelerine rağmen bu durumun devam ettiğini belirtti. Söz konusu durumun mevcut koşullarla bir ilgisinin olmadığına dikkat çeken Oruç, kullandıkları su ya da bilmedikleri başka bir şeyin bu soruna neden olabileceğine işaret etti.

Oruç, yaşanan hak ihlalleri ve sağlık sorununa ilişkin duyarlılık çağırısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Hakkında açılan davalardan dolayı yaklaşık 3 yıldır Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Oruç, Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan sınır kapısında gözaltına alınmıştı. Gözaltında iken Ermenistan polisinin şiddetine maruz kalan Oruç, daha sonra İran askerlerine teslim edilmişti. İran’da da iki gün boyunca işkenceye uğrayan Oruç, 10 Aralık’ı gecesi ayakları çıplak ve üstü başı yırtılmış halde tel örgülerin arasından Türkiye tarafına atılmıştı. Oruç, yardım istediği HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek ile birlikte 11 Aralık günü kentten çıkmak üzere Doğubayazıt-Ağrı karayolunda araç beklerken polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Daha sonra Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Oruç, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine konuşmuştu.

Aynı gün evi ile işyeri basılarak gözaltına alınan Muhammet İkram Müftüoğlu, HDP İlçe Eşbaşkanı Ekelek ile birlikte bir gün sonra çıkarıldıkları mahkemece Oruç’a yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...