GAZETE SOKAK – Demokratik Suriye Meclisi, Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon hazırlığı yapan Türkiye’nin açıklamaları sonrası DAİŞ’in harekete geçtiğini açıklarken, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Toplumsal İşler Komitesi ile Mülteci ve Göçmen Bürosu, DAİŞ’in yeniden örgütlenmeye başlandığını söyledi.

MA‘nin haberine göre, Demokratik Suriye Meclisi, AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon tehdidine karşı açıklama yaptı. Türkiye’nin tehditleriyle birlikte DAİŞ’in hücre yapılanmalarının harekete geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, “Suriye’de bulunan diğer bölge devletleri, olası bir saldırıda QSD’nin sınır hattının güvenliğine yoğunlaşmasını fırsat bilerek ortaya çıkan boşluğu doldurmaya çalışacaktır. Derazor’da son dönemde yaşanan olaylar da bu tehlikenin göstergesidir. Suriye toprakları ve sınırına dönük ciddi tehditlerine rağmen Suriye rejimi hiçbir tedbir almamıştır. Aksine QSD’ye dönük suçlayıcı açıklamaları ile Türkiye’nin tehditlerini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Suriye halkına, devam eden tehditlere net tavır koyma ve ulusal menfaatlere öncülük verme çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kamuoyu ile bölgedeki DAİŞ Karşıtı Koalisyon güçlerinin, tehditlere karşı sorumluluk almaya çağıran MSD, olası bir operasyonda insanlık krizinin yaşanacağı uyarısında bulundu.

‘KÜRT HALKININ VARLIĞINI HEDEF ALDI’

Türkiye’nin Kürt varlığını hedef aldığına işaret edilen MSD açıklamasının devamında, “Türk devletine bağlı cihadist gruplar, bölgedeki Hristiyan ve Êzidî halkları hedef aldı. Ayrıca Türk devleti ve ona bağlı cihadist gruplar, bölgenin demografik yapısını değiştirme amacıyla Kürt halkının varlığını hedef aldı. Bölgede yaşayan Arap halkları, bu saldırıları asla kabul etmedi ve Türkiye’nin asimilasyon politikalarının karşısında durdu. Tüm Suriye halklarına bir kez daha Türkiye’nin politikalarına karşı gerekli tavrı gösterme çağrısında bulunuyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmen halklara birliklerini güçlendirme ve QSD’nin yanında durma çağrısı yapıyoruz” denildi.

DAİŞ YENİDEN ÖRGÜTLENECEK

Kuzey ve Doğu Suriye Toplumsal İşler Komitesi ile Mülteci ve Göçmen Bürosu da bölgeye dönük olası bir saldırıda çok ağır sonuçların yaşanacağı ve kontrolü zor durumların yaşanacağı vurgulandı. Açıklamada şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın her gün tekrarladığı tehditlerini hayata geçirmeye cesaret etmesi halinde bölge büyük bir ateş çemberine atılmış olacak. Saldırılar ile kontrolü imkansız sonuçlar yaşanacaktır. DAİŞ bir kez daha örgütlenecek ve bir ülke sınırı ile kalmayan geniş çaplı vahşi saldırılarına yeniden başlayacaktır. Mevcut durum karşısında tüm yetkili kurumlara bir kez daha sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...