GAZETE SOKAK – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişinin mezarı başında yapılan anma töreninde “Parti olarak varsa bir eksikliğimiz, yetmezliğimiz bunu telafi etmek en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. Bizden kaynaklı yaşanmış her türlü eksiklik karşısında özeleştiriyi bu mezar başında, bugün ben veriyorum” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP MYK üyeleri ve milletvekillerinden oluşan bir heyetle birlikte 7. yıldönümünde Roboski katliamında hayatını kaybeden 34 kişi için mezarları başında yapılan anmaya katıldı. Törende konuşan Buldan, 34 kişinin “bilinçli ve isteyerek atılan bombalarla” katledildiğini belirterek Türkiye’nin demokrasi sınavının Roboski’den geçeceğini söyledi.

Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin adalet arayışı sırasında zulümle karşılaştığını ifade eden Buldan, “Bırakın adaleti hukuku, bu köyde yakınlarını kaybedenler her gün bu devletin kolluk güçleriyle mücadele etmek zorunda kaldılar. Bu köyün tek talebi faillerin yargılanmasıydı. Bu ülkenin tarihine kara bir leke olarak geçen Roboski Katliamı’nın faillerinin yargılanması talebi hiçbir zaman dikkate alınmadı” şeklinde konuştu.

“Özeleştiriyi ben veriyorum”

“Roboski ailelerinin yaptığı eleştiriler başımız gözümüz üstüne” diyen Buldan konuşmasına şöyle devam etti: “Parti olarak varsa bir eksikliğimiz, yetmezliğimiz bunu telafi etmek en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. Bizden kaynaklı yaşanmış her türlü eksiklik karşısında özeleştiriyi bu mezar başında, bugün ben veriyorum. Ama ailelerimiz şunu da bilsin ki hiçbir zaman yalnız olmadılar, bundan sonra da olmayacaklar. “

“Bu acı sadece Roboski halkının değil Kürtlerin ve Türkiye’de kendisine insanım diyen herkesin acısıdır” diyen Buldan katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine “Sizin davanız bizim davamızdır, sizin acınız bizim acımızdır” dedi. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...