Türkiye, hukukun üstünlüğü sıralamasında 139 ülke arasında 117’inci sırada yer aldı. Sudan, Rusya, Çin ve Belarus’un gerisinden kalan Türkiye’yi Kongo ve İran takip etti.

GAZETE SOKAK – The World Justice Project’in (WJP) hazırladığı 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi (Rule of Law Index) yayımlandı.

Hukukun üstünlüğü, devlet yetkililerin üzerinde kısıtlamalar, yolsuzlukla mücadele, şeffaflık, temel haklar, kişilerin can ve mal güvenliği, hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanması ve vatandaşların adalete erişebilirliği başlıklarının ele alındığı endekse göre, Türkiye, yayınlanan endekse göre hukukun üstünlüğü konusunda 139 ülke arasında 117’inci sırada yer aldı.

2020 yılında 107’inci sırada olan Türkiye bir yıl için 10 puan birden gerileyen Türkiye, devlet yetkilileri üzerindeki kısıtlamalar, gücünün sınırlandırılması konusunda da 139 ülke arasından 134’üncü sırada yer aldı.

Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Lüksemburg, Avusturya ve İrlanda hukukun üstünlüğünde ilk 10’da yer aldı. Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...