GAZETE SOKAK – Türkiye, Federe Kürdistan’a yerleşme politikasını askeri üslerin yanı sıra eğitim ve ticaretle destekliyor. Fethullah Gülen’den kalan 49 okulda Türkçe eğitim sürdürülürken, en az 390 şirketle de bölgenin ticaretine hakim oluyor.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yerleşme planı askeri üslerin yanı sıra ticaret ve eğitimle derinleşiyor. Fethullah Gülen Cemaati’nden kalan 49 okul MİT denetiminde Türkçe dil eğitimiyle faaliyet gösteriyor. Askeri üs ve eğitim kurumları yanı sıra en az 390 Türk şirketi, Kürdistan ekonomisine hakim durumda.

TÜRKÇE EĞİTİM DEVAM EDİYOR

Gülen Cemaati’nden kalan eğitim kurumları, Zaxo, Berwariye, Soran, Amediye, Süleymaniye’nin Ranya ilçesi ve Hewlêr’in Selahaddin bölgesinde faaliyet yürütüyor.

EN AZ 390 ŞİRKET

Askeri ve eğitim kuşatmanın yanı sıra ticari bağımlılık da arttı. 26’sının doğrudan MİT’e bağlı olduğu ileri sürülen 390 Türk şirketi Süleymaniye ile Hewlêr’de faaliyet yürütüyor. Söz konusu şirketler, Federe Bölge’nin ekonomi ve siyasetinde belirleyici rol oynamaya başladı. Ticari faaliyetlerin ortaklığını ise doğrudan Barzani ailesi tarafından yürütülüyor. Şirketlerin birçoğu Federe Bölge Başbakanı Mesrur Barzani ve Başkan Neçirvan Barzani ortaklığı bulunuyor.

ZİRVE YAPILMIŞTI

Bu kapsamda 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Hewlêr’de Türkiye- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında “Ticaret ve Yatırım Zirvesi” gerçekleşmişti. Mesrur Barzani başkanlığında gerçekleşen zirveye, IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Ticaret Bakanı Ali Sindi, Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Felah Mustafa, Hewlêr Valisi Nevzad Hadi, Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Dara Celil Hayat ve çok sayıda iş insanı katılmıştı. Türkiye’den ise, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Türkiye eski Ticaret ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfekçi ve birçok kişi katılmıştı. Erdoğan Altan / MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...