GAZETE SOKAK – İzmir depremi ve ardından üst üste yaşanan sel felaketleri kenti adeta felce uğratırken, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ilgili kurumlar yurttaşların sorunlarını çözmek için bütün imkanlarıyla seferber oldu.

Yaşanan tahribat ve zararın giderileceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “1061 Konut ve işyeri su baskını ile mağdur oldu. Biz bu mağduriyeti yaşayan bütün vatandaşlarımızın yanında olacağız, onların zararlarını gidermek için her türlü çalışmayı yapacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, İzmir’in son yılların en yoğun yağış ve sel baskınlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Tunç Soyer

İzmir, son yüz yıl içinde en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. Hatta 3’cü en büyük felaket diyebiliriz. 1930’da yaşanan büyük felaketten sonra 1995’de 6 saat de 100 Kg. civarında yağış alan ve 61 kişinin hayatına mal olan 2’ci felaketten sonra bu 3’cü büyük sel felaketti, yağış felaketi. Çünkü bu süre içinde son 24 saatlik zaman diliminde 126 Kg. yağış aldı İzmir. Bu Şubat ayı ortalaması olan yani 1 ayda ortalama 100, 102 Kg. yağış alan kentimiz için çok büyük bir miktar demek. Hatta bu miktarın ne kadar büyük olduğunu göstermek için yıllık ortalama ile de karşılaştırabiliriz. 1 yıl içinde İzmir 710 Kg. yağış alıyor ortalama. 126 Kg. 1 günde aldığı zaman, 1 yıllık yağışın % 18’ini 1 günde almış oluyor. Bu gerçekten inanılmaz bir felaket. Bu felaket nedeniyle İzmir’in bütün dereleri taştı. Sadece metropoldekiler değil, çevre ilçelerdekilerde taştı. 1061 konut ve işyeri su baskını ile mağdur oldu. Biz bu mağduriyeti yaşayan bütün vatandaşlarımızın yanında olacağız, onların zararlarını gidermek için her türlü çalışmayı yapacağız. Şuan itibari ile arkadaşlarım hasar tespit işlemlerine başladılar. 444 40 35 numaralı telefon üzerinden başvuru yapılabilir. Eşya veya nakitti yardımla mutlaka zararlarını gidereceğiz. Bütün İzmir’e geçmiş olsun diliyorum. – [Armed Baran DEĞER]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...