GAZETE SOKAK – ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da bir geldikten sonra Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak kabul eden kararnameyi imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşmenin arından Trump Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak kabul eden kararnameyi imzaladı.
Trump, 21 Mart’ta Twitter hesabından “52 yılın ardından ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi” demişti.Suriye Dışişleri Bakanlığı, alınan kararı “Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açık bir saldırı” olarak nitelendirildi.

AB BM’DEN TEPKİ

Avrupa Birliği (AB), “Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail’in 1967’den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler’den konuya ilişkin yapılan açıklamada “Golan Tepeleri’nin statüsü değişmedi ve BM’nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor” denildi.

ÇAVUŞOĞLU: GERİLİM ARTACAK

Karar ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından “ABD bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı. Ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Ortadoğu’daki barış çabalarını engelleyerek, bölgede gerilimi daha da artıracak” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...