Kapıkule-Halkalı seferini yapan yolcu treninin Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında 5 vagonun raydan çıkarak devrilmesi sonucu yaşanan kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e, yaralıların sayısı ise 318’e yükseldi. Arama kurtarma çalışmaları tamamlanan facia ile ilgili getirilen geçici yayın yasağı da bu sabah kaldırıldı.

Edirne Uzunköprü’den 362 yolcu ve 6 personel ile Halkalı’ya gitmek üzere 15.40’ta hareket eden Kapıkule-Halkalı seferini yapan yolcu treni, dün saat 17.00’de Tekirdağ’ın Çorlu ile Muratlı ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında devrildi. 5 vagonun devrildiği tren kazası ile ilgili olay sonrası Sağlık Bakanlığı Müsteşarı tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 73 kişinin ise yaralandığı paylaşıldı.

Metrelerce sürüklenen trende bulunan yolcular büyük korku ve dehşet yaşadı. Olayın ardından bölgeye 100’den fazla ambulans ve yardım ekibi sevk edildi. Ancak laza mahallinin karayolundan yaklaşık 3 kilometre uzakta olması kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiledi. Yardım etmek isteyen yurttaşlar traktör ve iş makineleri ile bölgeye gitmeye çalıştı. Ambulanslar olay yerine ulaşamayınca köylüler yaralıları traktörle taşıdı.

Kaza yerine saatler sonra arazi ve paletli araçlar ile birlikte ambulans ve kurtarma helikopterleri sevk edildi.

Kaza sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, sağlık ekipleri, AKUT Arama Kurtarma Derneği ile belediyelere ait bağlı iş makinelerinin katıldığı çalışmalar gece boyunca sürdü.

Çalışmalar, Tekirdağ yönü için getirilen demiryolu vinci ve 6 kepçenin katılmasıyla 03.00-04.00 saatlerinde yoğunlaşırken, çelik halatlarla devrilen vagonlar kaldırıldı. Vagonların altından bazı yolcuların cenazeleri çıkarıldı. Kaza alanı ile köy yolu arasındaki tarlaların 20-30 santimetre balçıkla kaplanması nedeniyle cenazeler zırhlı personel taşıyıcıyla nakledildi. Sabah saatlerine kadar süren arama kurtarma çalışmaları sonrası ekiplerin tamamına yakını kaza alanında ayrıldı. Jandarma ve askerlerin güvenlik önlemleri ise devam ediyor.

ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTTI

Kazada ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği, 73 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Ancak Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ faciada yaşamını yitirenlerin sayısının 24’e, yaralı sayısının ise 124’e yükseldiğini açıklandı.

Recep Akdağ, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte kameraların karşısına geçti.
“Bu kazada arama kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 06.00 itibarıyla tamamlanmış durumdadır.” diyen Akdağ, şunları söyledi: “Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanede müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın müşahadeleri ve gerekli tedavileri de devam etmektedir. Hasta yakınları Sağlık Bakanlığı’mızın 184 numaralı telefon hattından hastanedeki yakınlarının durumları ile ilgili bilgi alabilirler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet temenni ediyoruz. Yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Gazetecilerin kaza ile ilgili gözaltı işlemi olup olmadığını sorduğu Bakan Akdağ, “Savcılığın gerekli çalışmayı yaptığını” yanıtını verdi.

SON KONTROL NİSAN AYINDA YAPILMIŞ

Basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, rayların son kontrolünün Nisan ayında yapıldığını söyledi. Arslan, “Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller Nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış” dedi.

Arslan, devamında şunları söyledi: “Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz’da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.”

YARALI SAYISI 124

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da, kazanın ardından hastanelere 318 yaralının başvurduğunu belirterek, “Bu müracaatlardan 194 tanesi ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. 124 hastamız şu anda müşahede ve tedavi altında. Durum bu, yaralı sayısı bu. Tüm milletimize geçmiş olsun. Ölenlere, hayatını kaybedenlere Cenabı haktan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

YAYIN YASAĞI KALDIRILDI

Öte yandan, kazayla ilgili Başbakanlık tarafından getirilen geçici yayın yasağı ise, bu sabah itibarıyla kaldırıldı.

MORG ÖNÜNDE FERYATLAR YÜKSELDİ

Kazada yaşamını yitiren yolcuların yakınları cenazelerini almak için Çorlu Devlet Hastanesi morgu önünde toplandı. Acılı ailelerin bekleyişleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Yakınlarının cesetlerini hastanede teşhis eden yakınları ise büyük acı yaşayarak gözyaşlarına boğuldu. Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...