GAZETE SOKAK – TJA’lı kadınların başlattığı “Değişim ve Özgürlük İçin Sende Ayağa Kalk” kampanyanın Van programının startını verdi. Kadınlar, hukuksuzluklara karşı sessiz kalmayacaklarını belirterek, işyerlerinde, mecliste, mahallelerde barışı inşa etme kapsamında 3’üncü yol stratejisini esas alacaklarını dile getirdi.

Tevgera Jinen Azad (TJA) üyesi kadınlar, “Değişim ve Özgürlük İçin Sende Ayağa Kalk” sloganıyla başlattıkları kampanyanın Van’daki programın startını basın açıklamasıyla duyurdu. Nuda Kültür Merkezi’nde yapılmak istenen açıklama polis tarafından engellenmesi üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl binasının bahçesinde yapıldı. “Jin jiyan azadi” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar sık sık “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganını attı.

‘YENİ YAŞAMIN İNŞASI MÜMKÜN’

6 ay boyunca yürütecekleri kampanyanın içeriğini açıklayan TJA aktivisti Gülcan Kaçmaz, erk egemen sistemin yarattığı ulus-devlet anlayışını yaşatmak için her türlü kirli savaş politikasının devreye konulduğunu söyledi. Toplumlara ne yeni bir yaşam ne de yeni bir siyaset tahayyülü sunulmadığını dile getiren Kaçmaz, tam tersine sistemin Ortadoğu’yu kaosa sürükleyerek kendini yaşatmayı esas aldığını belirtti. Bu saldırıları, kendi değerlerine ve sistemlerine yöneltilmiş saldırılar olarak gördüklerini dile getiren Kaçmaz, buna sessiz kalmayacaklarını ifade etti. Yeni bir yaşamın inşasının mümkün olduğu inancıyla değişim ve dönüşümü kampanyada esas alacaklarını dile getiren Kaçmaz, şu ana kadar erkek egemen anlayış karşısında yürütülen mücadeleyi kampanya kapsamında daha aktif bir şekilde yürüteceklerini belirtti.

‘ÖZSAVUNMA HAKKIMIZI HER YERDE KULLANACAĞIZ’

Kaçmaz, cenazesi yedi gün sokakta kalan Taybet İnan, cesedi buzdolabında saklanan Cemile Çağırga, Şule Çet ve daha nice kadın ve çocuğun katledilmesinin kirli zihniyetin bir ürünü olduğunu söyledi. Erkek egemen sistemin kadınlara yaşam alanı bırakmadığını vurgulayan Kaçmaz, yaşam alanlarının betonlaştırarak, doğanın dengesiyle, tarihsel ve kültürel mirasların sular altında bırakılarak bütün ekosistemin alt üst edildiğini hatırlattı. Bunun karşısında ideolojik ve politik mücadele yürüteceklerini sözlerine ekleyen Kaçmaz, şöyle devam etti: “Kadın kırımı ve katliamlarına karşı, örgütlü gücümüzle tüm alanlarda çocuk istismarına, şiddet ve kadın cinayetlerine karşı ortak tepki göstereceğiz! Yaşamın her alanında uygulanan şiddet politikalarına karşı öz savunma gerçekleştirmek suç değil, devletin yetersiz politikaları karşısında biz kadınların en doğal hakkıdır. Bugün birçok kadın yaşadığı şiddete karşı öz savunmasını gerçekleştirdiği için cezalandırılmıştır. Bizler yaşam hakkımıza yapılan saldırılara karşı öz savunma hakkımızı her yerde kullanmamız gerektiğini ve bunu her yerde gündeme alacağımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

‘3’ÜNCÜ YOL STRATEJİSİNİ ESAS ALACAĞIZ’

Türkiye’de temel insan hak ve özgürlüklerinde adeta bir katliam yaşandığını anlatan Kaçmaz, şunları dile getirdi: “Bu hukuksuzluğun en büyük örneğini Sayın Öcalan şahsında bütün topluma dayatılmak istenen tecritten de biliyoruz. Nitekim bizlere dayatılan hukuksuzlukların tamamının kaynağını tecritten almaktadır. Elbette ki bu hukuksuzluk sadece bizlere değil toplumun bütün katmanlarını içine almış bulunmaktadır. Memuru, işçiyi öğrenciyi barış isteyeni, kadını çocuğu kısacası bütün toplumsal kesimleri kapsam alanına almak istedi. İşte tam da bu yüzden bu kampanyada bizlere yöneltilen bütün hukuksuzluklara karşı sessiz kalmayacağımızı, sokak da, işte, mecliste, mahallelerde barışı inşa etme kapsamında 3’üncü yol stratejisini esas alacağız. Bu stratejinin öncü gücü kadındır.”

ARALIK AYINA KADAR SÜRECEK

Startı verilen kampanya Aralık ayının sonuna kadar süreceğini ifade eden Kaçmaz, hedeflerini şöyle sıraladı:

 • Kapitalist moderniteye eleştiri yönelteceğiz.
 • Erkeğin değişim ve dönüşümüne yönelik sorgulayarak bilinçlendirme faaliyetini esas alacağız.
 • İşgal göç ve savaş kapsamında açığa çıkan sorunlara yönelik çok yönlü planlamaya gideceğiz.
 • Kadın varlığına yönelen saldırılar karşısında kadın savunmasını ve öz savunmayı etkili kılmaya çalışacağız.
 • Kasım ayı boyunca kadına yönelik şiddet ile mücadele eksenli eylem ve etkinlik halinde olacağız.
 • Aralık ayı boyunca insan hakları kapsamında her türlü hukuksuzluğa karşı kadın siyasi tutsaklar başta olmak üzere her türlü hukuksuzluğa karşı kampanya tarzında bir örgütlenmeye gideceğiz.
 • Sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğiz.
 • Ekolojik tahribata dur diyeceğiz.
 • İş önlüğü giyip kadın nöbetini devir alacağız.
 • Anadilimiz ile kültür kuşağı haftası ve programları yapacağız.
 • Kadın platformları ile ortaklaşarak, kadın yaşam alanlarının açılmasına dair planlamalara gideceğiz. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...