GAZETE SOKAK – HDP Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki, devam eden sınır ötesi operasyona işaret ederek, “Kürt sorununun askeri operasyonlar ile çözülemeyeceğini” söyledi. Tiryaki, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı sınır ötesi operasyon dördüncü gününe girdi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, açlık grevlerinin sonlandırılmasına dönük İmralı’dan yansıyan mesajında Kürt sorununun çözümü konusunda diyaloga ihtiyaç olduğu yönünde yaptığı çağrının ardından başlatılan bu askeri operasyon, bu zamana kadar izlenen savaş ve şiddet politikalarının son halkası oldu.
Böylesi bir dönemde atılan bu adımı değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, daha önce de defalarca denendiğini hatırlattığı bu sınır ötesi operasyonlarla Kürt sorununun çözülemeyeceğini söyedi

‘ASKERİ OPERASYONLAR DAHA ÖNCE DE DENENDİ’

Kürt partileri ve HDP’nin 30 yıldır Kürt sorununun çözümünde demokratik ve barışçıl yöntemler önerdiğini vurgulayan Tiryaki, Kürt sorununa dair başvurulan tüm askeri yöntemlerin bugüne kadar herhangi bir çözüm getirmediğinin altını çizdi. Tiryaki, “Çok daha büyük operasyonlar yapıldı. Hiçbirinden sonuç alınamadı ama sonuç olarak dönüp dolaşıp yeniden aynı noktaya ve aynı şeyleri konuşmaya başladık. Yapılan operasyonlarda genç bedenleri toprağa gömmek zorunda kaldık. Defalarca dememize rağmen yine de yeter artık diyoruz. Sınır ötesi operasyonlar ile Kürt sorununun çözülemeyeceğini görmüş olmaları gerekiyor” diye konuştu.

‘UMUYORUZ Kİ BU BİR SEÇİM YATIRIMI DEĞİLDİR’

Tiryaki, operasyona 23 Haziran seçimleri öncesinde başlanması üzerinde de durdu. “Umuyoruz ki bu bir seçim yatırımı değildir” diyen Tiryaki, dünyanın hiçbir yerinde kan ve gözyaşı üzerinde politika yürütmenin kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etti. Yine Ramazan ayı içerisinde olup, bayrama az bir süre kaldığını dile getiren Tiryaki, “İslam tarihine baktığımız zaman birçok operasyon ve savaş milyonlarca müslüman tarafından kutsal sayılan Ramazan ayı ve bayramlarda durdurulmuştur. Ara verilmiştir. Umuyoruz ki bu operasyonlar derhal sona erer ve ermelidir de. Hangi nedenle olursa genç bedenlerin toprağa gömülmesine izin vermemeliyiz” dedi.

‘MUHALEFET BARIŞI SAVUNUP, MÜCADELE ETMELİ’

HDP’nin her zaman barışı savunduğunu kaydeden Tiryaki, muhalefetin de aynı şekilde barışı savunması ve mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Barış için HDP olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Tiryaki, şunları söyledi: “Bu ülkede çözüm süreci yaşanmıştır. Bu ülkenin yüzde 70 destek vermişti. Bu topraklara yeniden barış geleceğine umutlarımızı koruyoruz. Umarım bu ülkedeki herkes, yönetimin kademelerinde yer alan herkes bunun farkında olarak bu topraklara tekrar huzur ve barış gelmesi için elinden gelen çabayı sergiler. Biz bu konuda hazırız. Çünkü partimizin temel politikası yeniden barış gelmesidir. Kan ve gözyaşının dinmesidir.”

‘CESUR OLMAK GEREKİYOR’

Muhalefetin Kürt sorunu konusundaki ikircikli yaklaşımlarını da eleştiren Tiryaki, muhalefetin Kürt sorunu konusunda demokratik bir çözüme inansa da, içsel olarak bir adım atmadığını kaydetti.

Bu nedenle CHP’yi korkaklıkla suçlayan Tiryaki, “Oysa bunu hükümet yapmıştı. Yeniden yapabilirler. Bu eleştirilerimi yaparken sadece CHP olarak söylemiyorum tüm muhaliflere söylüyorum. Cesur olmak gerekiyor. Savunduğumuz şey barışın gelmesi, savunduğumuz şey bu topraklarda ve Ortadoğu’da kan ve gözyaşının dinmesidir. Bunun da bütün yalınlığı ile savunabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘SÖZ ÖNE GEÇER’

Askeri operasyonlara son verilmesi, demokratik, barışçıl yöntemlerle sorunun çözülmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Tiryaki, “İmralı’da yapılan görüşmelerde Sayın Öcalan fikirlerini açıkladı. Yeniden 2013 ve 2014’teki pozisyonunu koruduğunu görüyoruz. Bizim de düşündüğümüz şey demokratik barışçıl yöntemler ile çözülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Öcalan da bundan bahsediyor. Umarım Türkiye’nin çeşitli kesimleri buna kulak verir ve yeniden genç bedenleri toprağa gömmek zorunda kalmayız” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...