Rehber Eğitimci – Yazar Lokman Tekin, 2 yıl aradan sonra okulların eski sisteme yakın bir şekilde açıldığını ancak alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyledi.

GAZETE SOKAK (ÖZEL) – Pandemi öncesindeki sistemin üstüne bir şey konulmaması, farklı bir modelin izlenmemesi, yeni yöntemlerin uygulanmaması durumunda toparlanma şansının mümkün olmayacağını belirten Lokman Tekin, “Bireysel, kurumsal, bölgesel olarak ve tüm ülke genelinde yeni, farklı, alternatifi çalışmalar yapmak zorundayız” dedi.

ŞU ANDA DURUM NEDİR?

Okulların kapalı olduğu dönemlerde, sadece konulardan değil, ‘eğitimde’ de geri kalındığına dikkati çeken Tekin, akademik alanın yanı sıra davranışsal, ruhsal, bilişsel, fizyolojik alanlarında da geri kalındığının altını çizerek, “Okulsuz bir zaman geçirdik. Bu da hem öğrencilerin hem de velilerin önemli bir kısmında, okul olmadan da hayatın devam edebileceği anlayışını yerleştirdi. Öğrenciler ve veliler, okul boşluğunu dolduracak farklı aktiviteleri hayatlarına aldılar. Bu da, aktivitelerle okul zamanı arasında yeni çatışmalar yaşamalarına neden oldu” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLER ASOSYALLEŞTİ’

Yaşanan bu travma sonucunda öğrencilerin sosyal yaşamdan koptuğunu hatırlatan Tekin, “Arkadaşlarına, sınıfa, öğretmenlerine, okuluna uyumunda ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Öğrencilerde öfke kontrolü zayıfladı, çoğunda patlaması yaşanıyor. İletişim kurmalarında ciddi zayıflıklar oluştu. Çalışma alışkanlıkları, derse konsantrasyonları azaldı. Davranış bozuklukları oluştu, küfürlü konuşmalar arttı. Bunun la birlikte, özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerde okuma hızı azaldı, yazı şekilleri bozuldu. Akademik olarak da telafisi son derece zor olan boşluklar oluştu. Hangi kademede ve okul türünde olursa olsun, öğrenciler 2 yıllık müfredatı bilmiyor. Bu müfredatın kapsadığı konuları bilmiyor. Yani bir anlamda öğrencilerin, bir yıla, 3 yıllık konuları sığdırmaları gerekir” diye belirtti.

NELER YAPILMALIDIR?

Toparlanmanın birinci ve en önemli adımının psikolojik destek olduğunu vurgulayan Tekin şu önerilerde bulundu:

Öğrencilere, toparlanabilmeleri için çok ciddi psikolojik eğitimler verilmelidir. Pandeminin yol açtığı boşlukları gidermeleri, yaralarını sarmaları, eğitimin gerekliliği yeniden ve tüm topluma anlatılmalı. Eğitimin, hayatın en önemli parçalarından biri olduğu, hem öğrencilere hem de velilere anlatan eğitimler verilmeli ve sonuçları takip edilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, sosyal medyada ve ulusal medyada, öğrencileri ve velileri yeniden eğitime teşvik eden, eğitimi sempatik hale getiren ve gerekliliğini anlatan kampanyalar, kamu spotları vs çalışmaları yapılmalıdır.

Öğretmenlerin, sınıflarında uygulayabilecekleri envanterler, motivasyon ve oryantasyon eğitimleri verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...