GAZETE SOKAK – Şırnak Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Küni, kent genelinde 88 pozitif vakanın bulunduğunu paylaşarak, bayram öncesi “normalleşme” açıklamalarıyla birlikte büyük bir gevşemenin yaşandığını ve bu durumun vaka sayısında artışa neden olduğunu kaydetti.

Şırnak Tabip Odası Başkanı Serdar Küni, “normalleşme” adımlarının atılacağına dair yapılan açıklamaların ardından birçok kentte olduğu gibi Şırnak genelinde de bir gevşemenin yaşandığını belirterek, kimi uyarılarda bulundu. Küni, özellikle Ramazan Bayramı öncesinde büyük bir gevşemenin olduğuna dikkati çekerek, vaka sayısında artış olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

KRİZ MASASI

Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’ta salgına karşı hazırlıklarına başladıklarını anımsatan Küni, İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşme talebinde bulunduklarını, ancak görüşme taleplerinin reddedildiğini paylaştı. Bundan kaynaklı İl Pandemi Kurulu’nunki verilere ulaşamadıklarını söyleyen Küni, İl Hıfzıssıhha Kurulu’na da alınmamaları üzerine kriz masası oluşturduklarını kaydetti.

88 POZİTİF VAKA

Bayram öncesi elde ettikleri verilere göre Şırnak ve ilçelerinde toplam 88 pozitif vakanın bulunduğunu paylaşan Küni, son duruma ilişkin şunları söyledi: “Toplamda hayatını kaybeden 1 pozitif vaka var. Toplam iyileşen 75 vakamız var. 6 sağlıkçı arkadaşımızın Kovid-19 testi pozitif çıkmıştır.” Küni, ayrıca 33 askerin testlerinin de pozitif çıktığını dile getirdi.

Şırnak genelinde birçok hastanenin ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) pandemi hastanesi olarak kullanıldığına dikkati çeken Küni, kentteki testlerin sonuçlar için Adana, Ankara ve Diyarbakır gibi kentlere gönderildiğini ve şimdiye kadar 6 bin 382 testin yapıldığı bilgisini paylaştı.

TEDBİRLER AZALDI VAKA ARTTI

Bayram öncesi tedbirlere ilişkin yapılan açıklamalarla bir gevşemenin yaşandığına işaret eden Küni, park ve sokaklardaki kalabalıkların riske neden olduğunu söyledi. Bu durumun ileride problem yaratacağı uyarısında bulunan Küni, “Bayram öncesi rehavet bugüne taşındı. Üyelerimiz ve yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şuanda sadece bayram öncesinden ve bayram arifesinde 24 Kovid-19 pozitif vaka olduğunu tespit ettik. Bununla birlikte Cizre’nin Yafes, Cudi ve Nur mahallelerinde karantina altında evlerin olduğu duyumunu aldık. Yine, Andaç köyünün karantina altına alındığını biliyoruz” diye konuştu.

UYARILAR

Küni, alınması gereken 14 kuralı bir kez daha yineleyerek, yurttaşlara şöyle seslendi: “Kesinlikle maskesiz dışarı çıkmasınlar. Fiziksel mesafeyi kesinlikle korusunlar. El hijyenine dikkat etsinler ve kalabalık ortamda kesinlikle bulunmasınlar.”

MA / Müjdat Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...