GAZETE SOKAK – Yakalandığı kemik kanseri hastalığından kaynaklı tedavi olmak için en sevdiği fotoğraf makinelerini satmak zorunda kalan fotoğrafçı Burhan Gizlenmiş, ekonomik olarak zor günlerden geçtiğini ve dayanışma çağrısında bulundu.

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla farklı tarihlerde toplam 4 yıl cezaevinde kalmasının ardından 2011 yılında tahliye edilen fotoğrafçı Burhan Gizlenmiş (39), var olan kemik tüberkülozu hastalığı tedavi edilmediği için 2013 yılında kemik kanserine yakalandı. Hastalığı öğrenmesinin ardından tedaviye başlayan ve şu ana kadar 3 ameliyat geçiren Gizlenmiş, en son 2015 yılında Sur’da sokağa çıkma yasakları döneminde fotoğraf çektiği sırada gözaltına alınıp tutuklandı. Yaklaşık 8 ay sonra tahliye edilen Gizlenmiş, tahliyeden 6 gün sonra ise kemik kanserinden babasını kaybetti. Bundan kaynaklı da hastalığının daha da ağırlaştığını belirten Gizlenmiş, ekonomik durumunun gittikçe kötüleşmesinden kaynaklı da mağduriyetinin giderek arttığını söyledi.

13 AYDIR EVDE YATMAK ZORUNDA KALIYOR

Kentin tarihine ışık tutacak ve tarihe belge olarak kalacak bir çok önemli fotoğraf çeken Gizlenmiş, tedavisi için var olan fotoğraf makinesini ve ekipmanlarını da satmak zorunda kaldığını ifade etti. Hastalıktan kaynaklı vücudu şişen ve bundan dolayı 13 aydır evde yatmak zorunda kalan Gizlenmiş’in aylık ilaç tutarı ise yaklaşık 750 lira. Gizlenmiş, ilaçlarını tedarik ettiği eczanenin tanıdık olmasından kaynaklı kendisine yardımcı olduğunu ancak buna rağmen zorlandığını dile getirdi.

DAYANIŞMA BEKLİYOR

Babasının vefat etmesinden sonra annesinin aldığı bin 100 liradan başka herhangi bir gelirlerinin olmadığını dile getiren Gizlenmiş, bu paranın da ancak kira ve faturalara yettiğini dile getirdi. Annesiyle birlikte yaşayan, 4 çocuğundan ikisini okutan ve cezaevinde de 8 yıldır “örgüt üyesi olmaktan” tutuklu kardeşine bakmak zorunda kalan Gizlenmiş, duyarlı yurttaşlardan dayanışma bekliyor.

‘MAKİNEMİ SATMAK ZORUNDA KALDIM’

Ekonomik sıkıntılardan dolayı fotoğraf makinesi ve ekipmanlarını satmak zorunda kaldığını belirten Gizlenmiş, “Hastalığımın ağrılarını biraz daha çekilir hale getiren fotoğraf makinemdi ve fotoğraf çekmemdi. Makinemi elime aldığımda hastalığım aklıma gelmiyordu. Hastalığımdan kaynaklı da makinelerimi satmak zorunda kaldım” dedi. Sattığı fotoğraf makineleriyle kurduğu duygusal ilişkiye de değinen Gezinmiş, “Herkes, aşkını yanında gezdirir ama ben sırtımda gezdiriyordum. Aşkımı satmak zorunda kaldım” dedi.

’ECZACIDA BORCUM BİRİKTİ’

Devletin kanser ilaçlarının bedava olduğunu söylediğini, ancak ilaçların bedava olmadığını kaydeden Gizlenmiş, “Devlet en ucuz ilacı karşılıyor. Ancak, eczaneye gittiğinde o ilaç bulunmuyor. Bundan kaynaklı da aldığımız ilacın farkını ödeyerek ilaçlarımızı alıyoruz. Eczaneci tanıdık, eğer tanıdık olmazsa zaten ilaçları da alamayacağım. Eczacıda da borcum birikmiş. Eczacı tanıdık diye ilaçlarımı alabiliyorum. Yoksa hiçbir şekilde alamazdım. Devlet bedava diyor ama öyle bir şey yok” diye konuştu.

‘İYİ DOKTORLAR VAR AMA…’

Çok zorlu bir süreçten geçtiğini vurgulayan Gizlenmiş, “Ağrılarım çok vardı. Eskiden bağırıyordum. Ama artık bağırmıyorum. Çünkü, hiçbir şey değişmiyor” dedi. Ekonomik nedenlerden dolayı iyi bir yerde tedavi olamadığını dile getiren Gizlenmiş, “İyi doktorlar var. Ama durumunuz olmadığı vakit, iyi doktorlar da bir işe yaramıyor” şeklinde konuştu.

‘BİR LİRA İSTİYORLAR AMA VEREMİYORUM’

Okula giden çocuklarına harçlık veremediği için zorlandığını dile getiren Gizlenmiş, “En çok üzüldüğüm şeydir. Roni ve Mordem Amed sabah okula gidiyor, harçlık istiyorlar. Öyle büyük bir para da istemiyorlar. Bir veya iki lira istiyorlar. Ama olmadığı için veremiyorum. Çocukların okula gidiyor ama harçlık veremiyorsun. O an yerin dibine giriyorum” diyerek, yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

Gizlenmiş, “Aslında utanıyorum. İmkanları olan varsa yardımcı olursa çok memnun olurum. Olamıyorlarsa da canları sağ olsun. Ne kadar zor olursa da direnmeye devam edeceğiz” diyerek, dayanışma çağrısında bulundu. (MA – Mehmet Şah Oruç)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...