(GAZETE SOKAK – ÖZEL) 12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Batman’ın antik kent ilçesi Hasankeyf, yapımı devam eden Ilısu baraj inşaatı altında kalmadan önce foto muhabiri Civan Değer’in açacağı Hasankeyf konulu ‘Lal Çığlık’ isimli fotoğraf sergisi yarın Batman Park AVM’de başlıyor.

Sergi 2 gün açık kalacak

Kazı çalışmaları ve tahribatlar başlamadan önce Civan Değer’in farklı mevsimlerde çektiği Hasankeyf fotoğrafları Batman Park AVM sergi salonunda fotoğraf severlerle buluşturacak. 28 – 30 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak ‘Lal Çığlık’ isimli Hasankeyf sergisine yoğun ilgi bekleniyor.

Neden Lal Çığlık?

Her inançtan onlarca medeniyetin değerlerini bağrında barındıran ve Ilısu barajı ile Dicle nehrinin suları altında kalacak olan Hasankeyf’e karşı yaşanan duyarsızlığı dile getirmek için sergisine ‘Lal Çığlık’ ismini verdiğini anlatan foto muhabiri Değer, “Amacım çoğunlun duyarsızca davrandığı bir süreçte Hasankeyf’in sesi olmamı bir kez daha zorladı. Antik kentin çığlığını fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım” dedi.

Bütün duyarlı insanları bekliyorum

Sanata duyarlı ve tarihe saygısı olan tüm insanları sergisine beklediğini ifade eden Değer, tarihi yargılamadan diri diri toprağa gömenlerin bir gün tarih karşısında hesap vereceği inancını hiçbir zaman yitirmediğinin aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...