GAZETE SOKAK – Tanzim satış noktalarının sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa bir çözüm olmadığını ifade eden vatandaşlar, “Bunun için köklü çözümler lazım. Bunun seçimlerden önce yapılması da çok manidar. Anlaşılan o ki bunların üzerinden bir takım oy hesapları da yapılıyor” dedi.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı önleme adı altında AKP tarafından İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir’de birçok noktaya tanzim satış noktaları kuruluyor. Seçim sonrasına kadar devam edeceği belirtilen tanzim satış noktalarına gelen ürünün miktarına göre sınırlama getiriliyor. Gelen ürünün miktarının çokluğuna göre tüketiciye en fazla 3 kilo satılıyor. Kimi az gelen ürünlerde bu miktar bir kiloya kadar da düşebiliyor. Tanzim satış noktalarında dikkat çeken şey ise sabahın erken saatlerinden itibaren kimi zaman yağmura rağmen uzun kuyrukların oluşması. Tanzim satış noktalarına yönelik tepkiler de devam ediyor.

‘KÜÇÜK ESNAF PERİŞAN HALE GETİRİLDİ’

Kadıköy’de kurulan tanzim satış noktasında bekleyen Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Vedat Şerifoğlu, tanzim satış yerlerindeki 2 TL’lik 1 TL’lik farkların yeterli olmadığını ifade etti. Şerifoğlu, tanzim satış noktalarının halkın ihtiyaçlarını karşılayamadığını da söyledi. Tanzim satış yerlerine gelenlerin toplumda en fazla sıkıntı çeken, en fazla mağdur olan işçi ve emekçi kesimi olduğunu belirten Şerifoğlu, “Zaten burada satılan fiyatlar bugün marketlerde de satılıyor. Fiyatların aşağıya çekilmesi için daha köklü çözümler gereklidir. Bu kriz döneminde küçük esnaflar perişan olmuş durumda. Bu uygulamayla birlikte daha da perişan hale getirildiler. Bunun için daha köklü çözümler lazım. Anladığımız kadarıyla bu uygulama geçici bir uygulamadır. Bunun seçimlerden önce yapılması da çok manidar. Anlaşılan o ki bunların üzerinden bir takım oy hesapları da yapılıyor. Seçimlerden sonra göreceğiz. Bakalım bunlar hala duracak mı?” diye konuştu.

‘KARABORSA KUYRUKLARI GİBİ’

Tanzim satış yerlerindeki kuyrukları 1970’lerdeki kara borsa dönemindeki kuyruklara benzettiğini ifade eden Şerifoğlu, “O dönemlerde de şimdiki gibi benzin, tüp ve yağ gibi ürünler böyle satılıyordu. Ve sabahtan akşama kadar kuyruklarda bekletiliyorduk. Ama o dönemde devletin pek imkanı yoktu. Çünkü ürün yoktu. Ama bu dönemde ürün çok var. Devletin imkanı da var. Yasalarla rahatlıkla bunu düzenleyebilirler” dedi.

‘DİĞER VATANDAŞLAR NE YAPSIN’

Taksim’de bulunan tanzim satış noktasında bekleyen Aysel Karadağ ise, Taksim’de çalıştığını ve buradan aldığı ürünleri iş yerine götürüp iş çıkışında eve götürdüğünü söyledi. Tanzim satış yerlerinin çözüm olmadığını ifade eden Karadağ, çözümün pazar ve marketlerdeki fiyatların düşürülmesiyle olabileceğini belirtti. İnsanların sabahın köründen gelip sıraya girdiğini söyleyen Karadağ, “Neden bu kadar erken gelip kuyrukta duralım. Her yer ucuz olsun. Herkes eskisi gibi gidip istediği şeyi alsın. Bana bunlar çok komik geliyor. Bu yerleri çözüm olarak bize sunuyorlarsa sadece İstanbul ve Ankara’da değil Türkiye’nin genelinde kursunlar. Buralarda kurdular peki Anadolu’daki vatandaşlarımız ne yapsın? Onlar da bu ülkenin vatandaşları. Buraların seçimler için kurulduğunu düşünüyorum. Bakalım seçimlerden sonra devam edecek mi?” sözlerini kullandı. MA – Ferhat Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...